Si të dini nëse një pjepër është pjekur

Përveç se është i shijshëm dhe shumë freskues, pjepri është gjithashtu ushqyes dhe me pak kalori: mbase kjo është arsyeja pse është një frut ideal për tu shërbyer si fillestar ose ëmbëlsirë.

Por që të jetë me të vërtetë e shijshme, duhet të mbledhë cilësitë e saj ushqyese dhe të jetë e pjekur. Si të mos gabojmë? mbani mend këto këshilla për ta zgjedhur atë:

Gjithmonë zgjidhni ato me një lëvozhgë të fortë, me ngjyrë të ndritshme, pa të çara dhe pa pjesë të buta ose të shpuara (pasi kjo mund të shkaktohet nga insektet).

Kontrolloni gjithashtu që pjesët që rrethojnë mëndafshin e kërcellit me presionin e butë të gishtave të mëdhenj dhe nëse është një pjepër i gjelbër (lloji i mjaltit), kaloni dorën tuaj përmes lëvozhgës dhe nëse është disi i ashpër, pjepri është gati. shumë e qetë, ajo ende ka nevojë të piqet.

Aroma e këndshme dhe e fortë është një tjetër shenjë e mirë që pjepri është gati për t’u ngrënë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mirna Almonacidi dijo

    Unë kërkoj që vera të vijë shpejt për të provuar pjepërin me sallam. Duhet të jetë shumë e shijshme.