Gëzon ekzotike pule në 10 minuta

Ndonjëherë na mbetet diçka dhe nuk dimë çfarë të bëjmë ose duam të gatuajmë dhe kemi vetëm disa përbërës në frigorifer. Në ato situata është kur imagjinata është më e nevojshme, por gjëja më e mirë është që ne mund ta befasojmë veten duke shpikur recipes të cilat më pas përfshihen në menunë tonë të shpeshtë.

Në këtë rast, ajo që më kishte mbetur ishte një copë pulë, konkretisht gjirit. Unë gjithashtu kisha një qepë të prerë tashmë nga ato kohëra kur mendoj «E lë mënjanë për çdo rast»Dhe në fund nuk e përdor. Gjithashtu në këtë recetë ne përfshijmë shafran i Indisë, Një erëz indiane i njohur jo vetëm për përfitimet e tij medicinale, por edhe për pikën e tij afrodiziak që do t'i japë gjellës një prekje të veçantë.

Gëzon ekzotike pule në 10 minuta

Shkalla e vështirësisë: shumë e lehtë

Koha e Përgatitjes: Minuta 10

Përbërësit për 1-2 persona:

 • 1 gjoks pule
 • 1 thelb i hudhrës
 • Një pjesë e qepë
 • Një lugë gjelle e vaj ulliri
 • Gjysmë lugë çaji shafran i Indisë
 • piper të shijojë
 • Kripë të shijojë
 • Një grusht i vogël i ullinj të zinj

Përpunimi:

Vendos lugë gjelle e vaj në një tigan dhe lëreni të nxehet. Ndërkohë, prerë thelb i hudhrës feta dhe copa e qepë në Julienne. Kur vaji të jetë i nxehtë, shtoni hudhrën dhe qepën dhe i lini të ziejnë. Kur të jeni gati shtoni gjoks pule prerë në kube, shafran i Indisë, piper, kripë dhe ullinj e zezë Shtoni 3 ose 4 lugë ujë dhe lëreni gjithçka të gatuhet derisa salca të zvogëlohet.

Gëzon ekzotike pule në 10 minuta

Kaq e lehtë dhe e shpejtë, tashmë e keni tuajin shijshme ekzotike të pulës gati për të shijuar.

Gëzon ekzotike pule në 10 minuta

Në kohën e shërbimit ...

Shoqërojeni me oriz i zier dhe, për një prezantim luksoz, provoni të përdorni një unazë plating. Nëse nuk keni mund të përdorni një bol, Një kupë ose Vaso i vogël, thjesht vendosni orizin brenda, shtrydhni atë pak me ndihmën e një lugë, dhe pastaj derdheni me kujdes në pjatë. Mund të jenë opsione të tjera shoqërimi patate të vogla të ziera apo edhe patate të skuqura, por kaloritë do të rriteshin ndjeshëm.

Sugjerimet e recetave:

 • Në vend të ullinj të zinj mund të përdorni jeshile, të kuqe ... Ato që ju pëlqejnë më shumë.
 • Ju do të jeni në gjendje ta shijoni këtë recetë edhe pa pasur ndonjë pulë të mbetur. Thjesht blini gjoksin që ju nevojitet dhe voila, mbani në mend se disa minuta të tjera do t'i shtohen gatimit.
 • Nëse ju pëlqen me erëza ju mund të shtoni një majë të spec i fortë o piper i kuq.
 • Ju mund të përdorni pjesë të tjera të pulës në vend të gjirit, për shembull, kofshë.

Më e mira…

Nëse zakonisht keni gjoks ose kofshë të pulës të ngrira, ato mund të shërbehen në rast urgjence, për shembull, nëse vijnë mysafirë të papritur. Vetëm shkrini gjinjtë dhe për rreth 15 minuta do të keni një pjatë me stili indian sesa t'u shërbesh mysafirëve tuaj. Nëse gjithashtu kompletoni menunë me një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të shijshme, do të jeni mikpritësi perfekt.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Gëzon ekzotike pule në 10 minuta

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 190

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   energji dijo

  Epo, unë thjesht kam disa fileto pule që nuk di çfarë të bëj me to dhe ideja juaj më dukej e shkëlqyeshme. Unë e dua shafran i Indisë dhe unë do të shtoja speca të fortë siç më rekomandoni, sepse unë e dua specin djegës!

 2.   Botë dijo

  Ju do të shihni se sa e shijshme! Shoqërojeni me pak oriz dhe shërbejeni me dritën e disa qirinjve. Dhe për ëmbëlsirë zhytni disa luleshtrydhe në çokollatë të shkrirë (deri në gjysmën). Ju tashmë keni një darkë afrodiziake që është e lehtë dhe e lirë, hee; )

  Puthje bukur dhe faleminderit shumë që u ndalët!

 3.   Violeta dijo

  Ku mund ta gjej shafranin e Indisë?
  Më pëlqente shumë receta por do shtoja ullinj të gjelbër sepse nuk më pëlqejnë ato të zeza.
  Puthje

 4.   Ummu Aishja dijo

  Përshëndetje Violeta!

  Me ullinj të gjelbër do të jetë shumë mirë, do ta shihni ^ _ ^

  Mund të merrni shafran i Indisë në El Corte Inglés, në Klubin Gourmet. Ato janë kavanoza qelqi të markës Onena.

  Përshëndetje dhe faleminderit shumë për komentin tuaj:)

 5.   Violeta dijo

  Përshëndetje, faleminderit për ndihmën tuaj. E bëra për darkë me ullinj të gjelbër dhe doli shumë mirë. Në fund pyeta një mik dhe shkova të blej shafran i Indisë në treg. Faleminderit shume

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Violeta!

   Falë jush, jam i kënaqur që mund ta gjeni shafranin e Indisë dhe që mund të shijonit recetën; )

   Përshëndetje dhe faleminderit shumë për komentin tuaj