Sherbet mandarine me kava

Sherbet mandarine me kava

Sherbet mandarine me kava, një recetë e pasur për të shoqëruar vaktet në raste të veçanta.

Ky sherbet është ideal për ta vendosur në një vakt me shumë pjata pak para se të merrni pjatën e fundit (mish ose peshk) edhe pse mund ta vendosni edhe si ëmbëlsirë, nëse është çokollatë, më mirë. Mund ta merrni para disa faqet në salcën Porto ose shoqëruese a tortë me çokollatë.

Përbërësit

 • 1 kg. e gjysmë mandarina
 • 170 gr limon (3 njësi afërsisht.), qëruar pa fara ose lëkurë të bardhë
 • 300 gr e sheqerit
 • 100 gr e ujit
 • 200 ml. cava
 • Madroños, barishte ose qershi për tu dekoruar

Sherbet mandarine

përpunim

Paraprakisht

Ne pastrojmë mandarinat, i ndajmë në katër pjesë ose segment pas segmenti dhe i vendosim në një tabaka. I vendosim në ngrirje dhe kur të jenë të forta i fusim në qese plastike dhe i mbajmë të ngrira deri në momentin e përdorimit.

Në atë kohë

Shtoni limonët e qëruar, kava, sheqerin dhe ujin në gotën termomixh. Ne shtojmë gjysmën e mandarina të ngrira dhe shtypni 30 sekonda me shpejtësinë 10. Shtoni pjesën tjetër të mandarinave dhe shtypni me shpejtësinë 10, me ndihmën e shpatullës derisa lëkurat e mandarinës të mos vërehen.

Nëse nuk keni termomiks mund të përdorni një blender qelqi.

Shërbejeni në gota dhe zbukurojeni me një pemë luleshtrydhe si në foto.

Unë shpresoj se ju pëlqen!

Më shumë informacion - Faqet në salcën Porto, tortë me çokollatë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Sherbet mandarine me kava

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 210

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elia dijo

  Përshëndetje mirë, për sa njerëz mund ta gjeni këtë shumë?