Scampi

Scampi një tapa ose aperitiv shumë i thjeshtë dhe shumë i mirë. Karkalecat e rrahura janë klasike, në verë në tarraca nuk mund t'i mungosh, sidomos në pjesën jugore ku bëjnë brumë të shijshëm!!!

Një recetë që mund ta përgatisim në shtëpi, me lëndë të parë të mirë, që është gjëja më e rëndësishme në këtë recetë, dhe duke përdorur përbërës që kemi në shtëpi. Mund të bëhen me karkaleca të freskëta ose të ngrira, por duhet të jenë të mira, pasi është e rëndësishme që të kenë shije të mirë. Kjo recetë për karkalecat e bluara që kam përgatitur është receta më e thjeshtë, pasi ka shumë brumë të ndryshëm. Ky është brumë tradicional i miellit dhe vezëve, por mund të bëhet me brumë birre, me ujë, pa vezë…

Ju gjithashtu mund t'i jepni një nuancë tjetër duke i shtuar brumit pak salcë të nxehtë, xhenxhefil etj.

Scampi
Author:
Lloji i recetës: Meze
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Karkaleca deti
 • Miell
 • vezë
 • vaj
 • Kripë
 • limon (opsionale)
Preparación
 1. Gjëja e parë që do të fillojmë duke qëruar karkalecat, do të heqim lëvozhgën, kokën dhe shiritin e zi që ka brenda.
 2. Përgatisni brumin duke hedhur miellin në një enë dhe në një tjetër rrihni një vezë. Kriposni karkalecat me pak kripë, i kaloni fillimisht nga mielli dhe më pas nga veza.
 3. Ngroheni një tigan me vaj të bollshëm, kur vaji të jetë nxehtë shtoni karkalecat e rrahura dhe skuqini nga të dyja anët. Ne do të kemi një pjatë me një fletë kuzhine dhe do t'i vendosim karkalecat sa i nxjerrim që të lëshojnë vajin.
 4. Pasi karkalecat janë gati i vendosim në një enë të shoqëruar me limon ose majonezë ose me pak salcë.
 5. Dhe gati për të ngrënë!!! Mbetet vetëm t'i shoqërojmë me një birrë të freskët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.