salmorejo e bardhë

El salmorejo e bardhë Është një krem ​​tipik i ftohtë i kuzhinës andaluziane. Në çdo zonë bëhet në një mënyrë të ndryshme por baza është gjithmonë e njëjta bukë dhe bajame.

Një pjatë shumë e freskët tipike e verës, është ideale për të filluar një vakt ose fillim.

Për shkak të përbërësve të tij ka një kontribut të madh të vitaminave, bajamet janë shumë të mira, i japin një shije të mrekullueshme kremit. Kombinoje me çdo pjatë, si mish apo peshk.

salmorejo e bardhë
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 gram bajame të papërpunuara
 • 3 feta bukë nga një ditë më parë
 • 1 karafil hudhër
 • 400 ml. e ujit
 • 150 ml. E vajit të ullirit
 • Kripë
 • uthull
Preparación
 1. Per te pergatitur salmorejon e bardhe fillimisht do te thithim bajamet per rreth 15-20 minuta. Pas kësaj kohe e heqim dhe e kullojmë mirë.
 2. Në një blender ose robot vendosim bajamet, thelpin e hudhrës dhe bukën e grirë.
 3. Shtoni ujin e ftohtë, pak kripë dhe uthull. I rrahim me fuqi maksimale derisa bajamet te shtypen mire.
 4. Shtojmë pak nga pak vajin dhe vazhdojmë rrahjen derisa të bëhen krem ​​dhe bajamet të jenë grimcuar mirë.
 5. Sasia e vajit mund të ndryshojë, vaji duhet të emulsifikojë kremin.
 6. Pasi e kemi, provojmë kripë dhe uthull, korrigjohet. E vendosim kremin në frigorifer për disa orë në mënyrë që të jetë shumë i ftohtë gjatë servirjes.
 7. Nëse kremi është shumë i trashë mund të shtoni më shumë ujë të ftohtë, nëse ju pëlqen më i trashë mund të shtoni më shumë bukë.
 8. Gjatë servirjes, çdo darkë do ta vendosim në një tas me kremin, mund të shtojmë një spërkatje vaj ulliri.
 9. Për të shoqëruar këtë pjatë mund të servirni gatime të ndryshme me garniturë si rrush, proshutë, bajame, vezë të zier...

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.