Salmon në salcë me proshutë

Salmon në salcë me proshutë, një pjatë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur, një pjatë e plotë që vlen një pjatë e vetme nëse e shoqërojmë me disa perime.

Salmoni është një peshk i pasur me vaj dhe me yndyra të mira të shëndetshme. Me salmon mund të përgatisim pjata të shijshme që përgatiten shpejt.

Salmon në salcë me proshutë
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 feta salmon
 • 150 gr tacos proshutë
 • ½ qepë
 • 6 lugë miell
 • 150 ml. verë e Bardhë
 • 150 ml. supë peshku ose ujë
 • 1 majë kripe
 • Vaj ulliri
 • 1 majë piper
Preparación
 1. Për të përgatitur salmonin në salcë me proshutë, fillimisht e pastrojmë salmonin mirë nga luspat dhe e thajmë.
 2. I rregullojmë me kripë copat e salmonit, i hedhim miellin në një pjatë dhe i kalojmë copat e peshkut.
 3. Vendosim një tigan ose një tavë të gjerë në zjarr me një rrymë vaj në zjarr të fortë.
 4. I kalojmë copat e salmonit, i skuqim nga të dyja anët dhe i heqim dhe i lëmë mënjanë.
 5. Në të njëjtën tigan hedhim edhe pak vaj, shtojmë gjysmën e qepës të prerë në copa shumë të vogla.
 6. Kur qepa te jete zier, shtoni kubet e proshutes, skuqeni, shtoni goten me veren e bardhe, lini pak minuta alkoolin, shtoni lëngun e peshkut dhe nëse nuk keni mund te shtoni ujë ose te blera. supë peshku.
 7. Lëreni të gatuhet për rreth 5 minuta.
 8. Shtoni copat e salmonit në salcë dhe lërini të gatuhen për rreth 10 minuta. Tavën do ta lëvizim në mënyrë që salca të trashet. Nëse ju pëlqen më e trashë, shtoni pak miell ose niseshte dhe salca do të lidhet më shumë.
 9. Shërbejmë copat e salmonit të shoqëruara me salcën dhe takos me proshutë. Mund të shoqërohet edhe me perime.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.