Salmon i pjekur me perime

Sot propozoj një salmon me perime të pjekura, një recetë e shijshme për salmon e përgatitur në furrë, shumë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Në një kohë të shkurtër kemi një pjatë të shijshme !!!
kjo receta bazohet në perime të larmishmeI vendosa të ngrirë, por me perimet aq të freskëta sa që ka tani ju mund të përgatisni një pjatë të shkëlqyer, të lehtë dhe të plotë.
Salmoni është një peshk me përmbajtje të lartë të omega 3, Na jep proteina dhe lëndë ushqyese të mira, shoqëruar me perime kemi një pjatë shumë të plotë.
Unë kam përdorur  perime të ndryshme për të shoqëruar peshkun, por mund të shoqërohet ose si garniturë patate, kunguj të njomë, domate ... Përgatitur në furrë gatuhet shpejt, është shumë i shëndetshëm dhe nuk njollosemi shumë me këtë recetë. Mund të bëhet edhe me peshq të tjerë.

Salmon i pjekur me perime

Author:
Lloji i recetës: plato
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 copë salmon për 4 persona.
 • 1 qese me perime të përziera të ngrira
 • 1 limon
 • Vaj, kripë dhe piper

Preparación
 1. Për të përgatitur këtë pjatë me salmon me perime në furrë, së pari do të ndezim furrën në 180ºC nxehtë dhe poshtë. Ne marrim një tabaka të përshtatshme për furrën. Vendosim perimet, do t'i fusim në furrë për 10-15 minuta me një spërkatje vaji.
 2. Pas kësaj kohe perimet do të jenë, nëse shohim që duhet pak më shumë kohë i vendosim përsëri në furrë, heqim tabaka dhe vendosim salmonin mbi to.
 3. Salmon sezonin me vaj, kripë dhe piper. Presim limonin, spërkatim pak me salmonin dhe sipër vendosim disa feta.
 4. Do ta fusim në qendër të furrës, do ta lëmë të gatuhet për rreth 10 minuta dhe do të shohim nëse salmoni është aty. Nëse e duam më shumë, do ta lëmë edhe pak.
 5. Kur është e nxjerrim.
 6. Dhe gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.