Salmon limoni me lulelakër të pjekur dhe brokoli

Salmon limoni me lulelakër të pjekur dhe brokoli

Po, i kthehemi lulelakrës! Më vjen keq nëse nuk ju pëlqen, por kopshti ka qenë bujar dhe nuk ka asgjë për të humbur. Kështu që jam kthyer me një recetë me lulelakër, këtë herë a salmon limon me lulelakër dhe brokoli që ha veten Një recetë e shijshme dhe e shpejtë sezonale.

Unë e dua perime të pjekura, shumë më tepër se i gatuar për strukturën e tij krokante. Për këtë arsye i gatuaj pothuajse gjithmonë si në këtë recetë, të pjekura dhe me pak erëza. Kështu ato janë të arta, krokante dhe të shijshme dhe janë ideale për të shoqëruar çdo mish, peshk apo makarona. Provoni ato!

Këto perime nuk marrin më shumë se 20 minuta për të bërë. Brokoli zakonisht bëhet më parë, kështu që këshilla ime është që ose ta vendosni pak më vonë ose ta hiqni pesë minuta më parë, zgjidhni ju! Dhe ndërsa furra funksionon, gjithçka që duhet të bëni është të përgatisni salmonin me limon në një tigan ose tigan. Le të marrim me recetën?

Receta

Salmon limoni me lulelakër të pjekur dhe brokoli
Ky salmon me limon me lulelakër dhe brokoli është një propozim i mrekullueshëm në këtë periudhë të vitit. E thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë.
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 brokoli
 • ½ lulelakër
 • 2 lugë vaj
 • P lugë çaji pluhur hudhër
 • Kripë për shije
 • Piper i zi për shije
 • P lugë çaji shafran i Indisë
 • 2 feta salmon
 • 1 limon i vogel
Preparación
 1. Nxehim furrën në 190ºC.
 2. Në një enë pjekjeje vendosni lulelakrën dhe brokolin në lule të vogla.
 3. Ne shuajmë vajin, kripë dhe piper dhe shtoni hudhrën pluhur dhe shafranin e Indisë. Më pas, i përziejmë mirë me duar që të gjitha copat e lulelakrës dhe brokolit të jenë të ngopura mirë.
 4. Ne marrim në furrë dhe gatuajeni për 15 minuta. Më pas shikojmë si është brokoli dhe nëse na pëlqen, e nxjerrim.
 5. Vazhdojmë zierjen e lulelakrës Edhe 5 minuta duke e ngritur furrën në 200ºC.
 6. Ne përfitojmë nga ato 5 minuta për të gatuaj salmonin e kalitur në një tigan ose në tigan të lyer me yndyrë. Gatuani në zjarr të fortë nga njëra anë për rreth 3 minuta dhe më pas kthejeni dhe shtoni limonët në skarë ose tigan.
 7. nxjerrim salmonin kur të ketë marrë ngjyrë të artë dhe të zihet dhe e vendosim në tepsi me lulelakrën dhe brokolin për ta shërbyer.
 8. Kemi shijuar salmonin me limon me lulelakër të pjekur dhe brokoli.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.