Salmon i pjekur në skarë me patate të pjekura

Salmon me patate buke

Salmoni është një ushqim shumë interesant për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave dhe Acidet yndyrore omega-3, të cilat kontribuojnë në uljen e niveleve të kolesterolit plazmatik dhe triglicerideve, dhe gjithashtu rrisin rrjedhshmërinë e gjakut. Prandaj, rekomandohet shumë për ata që vuajnë nga çrregullime kardiovaskulare.

Salmoni mund të gatuhet në shumë mënyra; i pjekur në skarë dhe me një salcë kopër është një pjatë e shkëlqyeshme, por edhe mund ta shoqërojmë me pjekje patate dhe e bëjnë atë shumë më tërheqëse për fëmijët dhe mishngrënësit e moshuar. Patatet e pjekura gatuhen lehtë dhe bëjnë një zbukurim të shkëlqyeshëm si për mishin ashtu edhe për peshkun.

Përbërësit

Per dy

 • 2 fileto të freskëta të salmonit
 • 1 Cebolla
 • 2 patate
 • 2 lugë verë të bardhë
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • piper

përpunim

Ngrohim furrën në 180º.

Ne qërojmë patatet dhe ne prerë në fletë gjobë Ne gjithashtu presim qepën në shirita julienne dhe e vendosim të gjithë në një enë pjekjeje ose pirex. Ne ujisim me një avion të mirë vaj ulliri, verën e bardhë dhe sezonin. Me duart tona trazojmë mirë në mënyrë që vaji të përshkojë të gjitha patatet.

Ne prezantojmë në furrë në 180ºC derisa patatet të zbuten, rreth 20-30 minuta. Rezervuam

Ne gatuajmë Salmon i pjekur në skarë. Për ta bërë këtë, ne ndajmë secilën ijë në dy, kripë dhe piper dhe vendosim në tigan me lëkurën lart. Pas 2 ose 3 minutash e kthejmë nga ana tjetër dhe me nxehtësinë tashmë të ulët përfundojmë gatimin.

Ne krijojmë një shtrat patate bukëpjekësit në pjatë dhe vendosni sipër filetot e salmonit, të kalitur dhe të gatuar në skarë.

Salmon me patate buke

Notas

Sa më shumë të përhapen patatet në fletën e pjekjes, aq më shpejt ato do të gatuhen. Zgjidh nje font i gjerë edhe nëse duket qesharake.

Patatet janë një shoqërim i shkëlqyeshëm si për qentë ashtu edhe për peshqit.

Më shumë informacion -Salmon me salcë kopër

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Salmon me patate buke

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 220

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.