salmagundi

Salpiconi është një fillestar shumë i freskët për të filluar një vakt. Ideale për ditët e nxehta pasi përgatitet shumë shpejt dhe lehtë.

Mund ta pergatisim me butak, peshk apo cfare te pelqejme, mund te vendosni edhe peshk, e njejta gje ndodh me perimet, mund te vendosni cfare te pelqeni, por kjo recete shkon shume mire, speci dhe qepa bashke. Salcë mund të bëhet duke i dhënë shijen që na pëlqen, me një uthull balsamike, me hudhër të grirë ose thjesht një vinegrette.

salmagundi
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 16-Kakaleca të ziera
 • 1 këmbë oktapodi të gatuar
 • 7-8 shkopinj gaforre
 • ⅕ kilogram midhje
 • 1 Cebolla
 • Piper jeshil
 • piper i kuq
 • Vaj ulliri
 • uthull
 • Kripë
 • Paprika e ëmbël ose e nxehtë (opsionale)
Preparación
 1. Për të përgatitur sallatën me fruta deti, fillimisht do të vendosim disa midhje të gatuhen, pasi të jenë hapur i lëmë të ftohen. Kur te jene te ftohta i presim, mund te lihen te plota.
 2. Qëroni karkalecat e ziera, hiqni kokat dhe trupin, pritini në copa, duke lënë disa për zbukurim.
 3. E presim oktapodin në feta dhe shkopinjtë e gaforres në copa.
 4. Lani perimet, prisni qepën dhe specat në copa shumë të vogla.
 5. Marrim një tas sallate ose një tas, vendosim perimet e grira, shtojmë oktapodin e grirë, karkalecat e grira, shkopinjtë e gaforreve dhe midhjet e grira.
 6. Përziejini gjithçka shumë mirë, vendoseni në frigorifer deri në kohën e servirjes.
 7. Për dressing, vendosni një rrjedhë të mirë vaj ulliri, uthull dhe kripë në një enë, përzieni për t'u përzier.
 8. Ne momentin e servirjes do e hedhim sallaten ne gota, hedhim pak nga dressing. Do vendosim një ose dy karkaleca të plota për të dekoruar, spërkasim me pak paprika të ëmbël ose të nxehtë dhe i shërbejmë shumë të ftohtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.