Sallatë qiqra me salmon, avokado dhe patate të ëmbël

Sallatë qiqra me salmon, avokado dhe patate të ëmbël

Nuk është e nevojshme të komplikoni veten për të shijuar një pjatë të shëndetshme në vakt. Sallata bishtajore Ato përgatiten në më shumë se 10 minuta dhe ato bëhen një alternativë e shkëlqyeshme për ato ditë pa kohë në të cilat, megjithatë, ne nuk duam të heqim dorë nga asgjë.

Sallata me qiqra me salmon, avokado dhe patate e embel është vetëm një nga shumë kombinime që mund të krijoni. Ju mund ta lini veten të tërhiqet nga shijet tuaja ose si unë nga nevoja për të përfituar nga ato mbetje që keni në frigorifer. Në rastin tim një fetë salmon i pjekur në skarë një natë më parë dhe një avokado e pjekur.

Ju mund të përdorni qiqra të thata për të përgatitur këtë pjatë dhe t'i gatuani në tenxhere me presion, ose të hidhni një nga ato kavanoza me qiqra të gatuara kështu ndihmoi. Sapo të mblidhni të gjithë përbërësit në një tas ose sallatë, do të duhet vetëm t'i vishni. Më pëlqen ta bëj me një vinaigretë themelore dhe pak speca. Dhe ti?

Receta

Sallatë qiqra me salmon, avokado dhe patate të ëmbël
Sallata e qiqrave me salmon, avokado dhe patate të ëmbël që unë propozoj sot është e shijshme dhe e shëndetshme. E përsosur për ushqim.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 100 -120 g. qiqra të thata, të gatuara
 • 1 patate e embel
 • 1 aguacate
 • 12 domate qershi
 • On qepë e kuqe
 • Pepper spec i kuq
 • P lugë çaji speci
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Uthull balsamike
Preparación
 1. Ne qërojmë pataten e ëmbël, e presim ne zare ose shkopinj 1,5-2 cm të trasha dhe e çojmë në furrë në 180ºC derisa të zbutet: jo më shumë se gjysmë ore.
 2. Në të njëjtën tepsi të mbështjellë me letër albale, ose të pjekur në skarë, ne gatuajmë fetë e freskët të salmonit Disa minuta.
 3. Derisa, pres qepën dhe specin dhe prerë domate qershi në gjysmë.
 4. Më vonë në një shatërvan ne bashkojmë qiqrat e gatuar (lahen dhe kullohen pa u bërë qiqra të gatuara në konservë) me përbërësit e sapo copëtuar, pataten e ëmbël të pjekur, salmonin me flakë dhe avokadon.
 5. Sezoni me speca, vaj ulliri dhe uthull, kemi përzier dhe shijuar sallatën e qiqrave me salmon, avokado dhe patate të ëmbël.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.