Sallatë orizi

Sallatë orizi

E sallatë orizi Unë jam duke e dashuruar atë! Shtë një nga pjatat e mia të preferuara të ftohta kur bëhet fjalë për perimet. Unë zakonisht i përgatis ato gjatë natës, me perime shumë të copëtuara, me pak vaj ulliri, kripë të imët dhe uthull molle ose lëng gjysmë limoni. Nëse ju pëlqejnë pjatat e lehta, nëse jeni duke mbajtur dietë, kjo pjatë do të jetë e shkëlqyeshme, veçanërisht për darkat pak të hollësishme.

Sallatë orizi
Një sallatë orizi shërbehet e ftohtë dhe mund të jetë një pjatë e parë e shijshme ose një darkë unike.

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 1

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 150 gram oriz
 • ½ domate
 • ½ kastravec
 • On qepë të freskët
 • Karrota e grire
 • marule
 • Vaj ulliri
 • Kripë e imët
 • Lëng limoni

Preparación
 1. Në një tenxhere të vogël, ne e vendosim ziej pak oriz të bardhë. Shtojmë pak kripë dhe vaj ulliri që të mos bëhet as ngjitës, as i butë.
 2. Derisa, në një tas, ne shkojm prerja dhe derdhja e të gjitha perimeve në copa të vogla: domate, qepë, kastravec dhe marule (ato janë perimet e mia të zgjedhura por ju mund të shtoni ato që ju pëlqejnë më shumë). Shtoj edhe pak karotë që është tashmë e grire.
 3. Kur orizi të ketë zier dhe të jetë zier (më pëlqen të jetë disi i fortë, të mos jetë i pjekur në tigan). E shpëlaj me ujë shumë të ftohtë si për ta ftohur ashtu edhe për të hequr gjurmët e ujit me niseshte.
 4. Unë e shtoj atë në tas, së bashku me të gjitha perimet dhe veshja. Në rastin tim, shtoj pak vaj ulliri, kripë e imët dhe lëngu i gjysmës së limonit. Sallatë e përgatitur dhe e gatshme për të ngrënë! Yum!

Notas
Mund të shtoni edhe disa arra, ose nëse dëshironi të përzieni të ëmbël dhe të kripur, mund të provoni edhe disa rrush të thatë.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 250

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.