Dumplings me spinaq dhe oriz

Dumplings me spinaq dhe oriz

Të gjithë anëtarët e familjes duan të jenë në gjendje të shijojnë një drekë të mrekullueshme me qofte, përveç kësaj, këto mund të kenë çdo lloj kombinimi pasi ato janë mjaft të gjithanshme. Në këtë rast, ne donim të bënim të shëndetshëm për të mbaj rradhen Në këtë periudhë të vitit.

Këto qofte janë bërë nga një kombinim i spinaqit, orizit, djathit dhe proshutës së gjelit të detit, ushqime me pak kalori dhe shumë i pasur që do t’i japë gjithë aromën qofteve tona. Përveç kësaj, ato shoqërohen nga një salcë e shijshme e bazuar në domate dhe krem, e shkëlqyeshme për lëpirjen e gishtave dhe zhytjen e bukës.

Përbërësit

 • 1 kg spinaq.
 • 100 g oriz.
 • 1 thelpinj hudhër.
 • 1 qepë.
 • 120 g proshutë gjeldeti.
 • Një kub i vogël aksionesh.
 • Djathë i grirë.
 • Miell.
 • Veza
 • Ujë
 • Vaj ulliri

Për salsa:

 • 2 tulla domate të skuqura.
 • 1 tullë me krem ​​të lëngshëm për gatim.

Preparación

Së pari, ne do të vendosim një tenxhere të gjerë dhe të madhe gatuaj të gjithë spinaqin. Këto, pas 4-5 minutash, do t'i kullojmë dhe thahemi mirë dhe do ta rezervojmë për më vonë.

Pastaj, ndërsa spinaqi është duke u gatuar, do të kemi gatuaj orizin. Në një tenxhere të vogël do të vendosim një sfond me vaj ulliri dhe do të fillojmë të skuqim thelbin e hudhrës të prerë, më pas do të shtojmë orizin dhe do ta trazojmë pak. Ne do të shtojmë një pjesë të vogël të kubit të stokut dhe do të shtojmë dy herë më shumë ujë. Ne do të gatuajmë për 20-25 minuta.

Pastaj, ne do të presim imët të dy proshutë gjeldeti si qepë. Të dy do t’i skuqim në një saten të vogël me vaj ulliri. Ne do të kullojmë dhe le ta kalisim.

Sapo të jenë zierë të gjithë përbërësit, në një tas të madh, do t’i rregullojmë të gjithë së bashku dhe do t’i shtojmë djathin e integruar për t’i dhënë qëndrueshmëri. Ne do të bëjmë topa dumplings dhe do t'i kalojmë përmes miellit dhe vezës dhe më pas do t'i skuqim në shumë vaj të nxehtë.

Më në fund, ne do të kryejmë salsa. Në një tigan të madh do të vendosim domaten e skuqur dhe kremin dhe e lëmë të zvogëlohet për rreth 10 minuta. Ne do të shtojmë qoftet në tigan dhe do të gatuajmë për 8 deri në 10 minuta më shumë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Dumplings me spinaq dhe oriz

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 234

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Tekat gustator dijo

  Çfarë pamje më të pasur !!! Po marr uri, hee hee hee ...

 2.   Këndi Marga i Vegjetarianit dijo

  richsssss