Sallatë me zemër marule me portokall dhe patate

Sallatë me zemër marule me portokall dhe patate

Si ju pëlqejnë sallatat në këtë periudhë të vitit? Këtë javë kemi vuajtur edhe temperatura të larta në veri, gjë që na ka bërë që t'i drejtohemi Receta të freskëta si kjo sallatë e sythave me portokall dhe patate. Një sallatë e thjeshtë që mund ta lini gati në mëngjes dhe ta shijoni kur të ktheheni nga plazhi.

Ka pak përbërës në këtë sallatë; konkretisht katër: zemra marule, patate, ton dhe portokall. Përbërës shumë të thjeshtë që mund të gjenden në çdo supermarket dhe që shumë prej nesh i kemi në qilar. E cila na lejon ta improvizojmë atë.

Duke qenë sallatë kaq e thjeshtë, mundesh luaj me veshjen nëse dëshironi t'i jepni kësaj një prekje të veçantë. Në shtëpi kemi përfituar nga një vaj i aromatizuar me hudhër që na dhanë së fundmi. Mendoj se hudhra përshtatet shumë me këtë kombinim përbërësish, ndaj mos hezitoni t'i shtoni salcës pak hudhër të grirë hollë.

Receta

Sallatë me zemra marule, portokalli dhe patate
Sallata e zemrës me marule me portokall dhe patate është ideale për t'u shtuar në menu në ditët më të nxehta. Është e thjeshtë dhe freskuese.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 sytha të mëdhenj ose 2 të vegjël
 • Oranges 2
 • 2 patate të gatuara
 • 1 kanaçe ton
 • Vaj i kalitur me hudhër
 • Kripë dhe piper
Preparación
 1. Presim sythin në katër ose në dy, në varësi të madhësisë së saj dhe vendosini copat në një tas.
 2. atëherë qëroni patatet e ziera dhe i presim në copa duke i shtuar këto në burim.
 3. Më pas qërojmë portokallet dhe nxjerrim segmentet në mënyrë që ato të jenë shumë të pastra duke përdorur një thikë të mprehtë.
 4. Shtoni të dy segmentet portokalli dhe ton i grirë në sallatë.
 5. Për të mbaruar kriposim dhe piper me vaj të kalitur me hudhër.
 6. Kemi shijuar sallatën e zemrës me marule me portokall dhe patate të freskëta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.