Sallatë me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi

Sallatë me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi

Duke shijuar ndërsa po shijojmë edhe temperaturat e buta, sallatat vazhdojnë të jenë thelbësore në tryezë. dhe kjo sallatë me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi është një propozim i mrekullueshëm për të nisur çdo vakt ose për të përfunduar një darkë të lehtë.

Patate, portokall, salmoni i tymosur, ullinj të zi dhe vezë, këta janë përbërësit e kësaj sallate. Përbërës të thjeshtë që mund t'i gjeni në çdo supermarket dhe që plotësojnë një kombinim plot shije dhe ngjyra, shumë ngjyra!

Patatja dhe portokalli janë yjet e kësaj sallate dhe për këtë arsye duhen ofruar në sasi bujare. Mund të luani me sasitë e pjesës tjetër të përbërësve për ta përshtatur me shijet tuaja. Në shtëpi, kur e përgatisnim ashtu siç ishte, donim t'i jepnim më shumë rëndësi vezës, por vetes!

Receta

Sallatë me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi
Sallata me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi që ne propozojmë sot është plot shije dhe ngjyra dhe është ideale për të nisur çdo vakt apo për të shijuar një darkë të lehtë.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 patate
 • Oranges 2
 • Salmon i tymosur
 • Vezë 2
 • Disa ullinj të zi
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
Preparación
 1. I vendosim vezët të gatuhen në një tenxhere me ujë të bollshëm dhe ziejini për 10 minuta duke llogaritur nga momenti kur uji fillon të vlojë. Më pas, i freskojmë nën ujë të ftohtë dhe i lëmë mënjanë.
 2. Derisa, qërojmë dhe presim patatet prerë në feta, me trashësi afërsisht një centimetër. I vendosim të shtrira në një pjatë, i mbulojmë me mbështjellës dhe i ziejmë në mikrovalë në fuqinë maksimale për 3,5-4 minuta. Pasi tenderohet, ne zbulojmë dhe rezervojmë.
 3. Më pas qërojmë portokallet dhe veçojmë segmentet e tij duke i prerë këto përgjysmë për së gjati.
 4. Ne mbledhim sallatën duke vendosur patatet si bazë dhe duke shtuar sipër tyre portokallin dhe salmonin në copa.
 5. pastaj, shtojmë vezën e zier dhe ullinj të zi.
 6. Ne ujisim me një rigon vaji për të përfunduar
 7. Shërbejmë sallatën me patate dhe portokall me salmon dhe ullinj të zi.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.