Sallatë me merluc dhe domate për Pashkë

Sallatë me merluc dhe domate për Pashkë

L receta me merluc kanë shumë traditë në këtë epokë të vitit në vendin tonë. Dhe sot propozoj një nga më të thjeshtat që mund të përgatisim, një sallatë me merluc dhe domate me ullinj të zi. Një startues i përsosur për drekë ose një darkë të lehtë që mund ta keni gati në 10 minuta.

Ideale në këtë periudhë të vitit, por edhe në verë kur mund ta shijoni shumë të ftohtë, është një nga sallatat që i drejtohem më shumë së fundmi. Më pëlqen thjeshtësia, shija dhe mundësia e tij përshtateni atë në çdo kohë të vitit. Dhe megjithëse tani e prezantoj me merluc të ngrohtë, gjatë verës zakonisht e shkrip këtë dhe e lë të papërpunuar në mënyrë që të gatuhet në salcë.

Gjashtë përbërës, duke përfshirë erëzat, nuk ju nevojitet më për të përgatitur këtë sallatë. Këtë herë kam zgjedhur një merluc të shkrirë për përgatitjen e tij, por ju mund të zgjidhni një të kripur dhe ta shkripni vetë sipas dëshirës tuaj!

Receta

Sallatë me merluc dhe domate për Pashkë
Kjo sallatë me merluc dhe domate me ullinj të zinj është një zgjedhje e shkëlqyer për Pashkë, por edhe në verë pasi shijohet edhe e ftohtë.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 domate të pjekura
 • 120 g. merluci i shkripëzuar
 • 12 ullinj të zi
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • piper
Preparación
 1. I presim domatet piqen në kubikë ose copa të përmasave të ngjashme dhe vendosini në një tas.
 2. Hedhim dy lugë vaj, pak kripë dhe piper dhe i përziejmë mirë.
 3. pastaj, gatuajmë merlucin ose e ziejmë me avull. E bëra në shirita për ta bërë më të shpejtë dhe mezi e pata për dy minuta pasi uji filloi të vlonte.
 4. Pasi merluci është zier e kullojmë dhe ne e zbërthejmë.
 5. Tani, për të paraqitur sallatën, vendosim domatet në një enë dhe këtyre shtojmë merlucin e thërrmuar.
 6. atëherë shtojmë ullinjtë e zinj dhe spërkateni me pak vaj.
 7. Sallata me merluc me domate dhe ullinj te zi tani eshte gati per tu servirur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.