Sallatë me lulelakër të ndryshme

Sot ju sjellim një recetë të thjeshtë dhe ideale për ato ditë kur duam të bëjmë një dietë të vogël detoksi dhe të hamë vetëm fruta dhe perime. Shtë e këshillueshme që të bëni një nga këto ditë në muaj në mënyrë që të pastroni trupin nga toksinat. Në këtë rast është një sallatë e përzier me lulelakër me mjaft përbërës që heq atë aromë “të mërzitshme” nga perimet e gatuara.

Sallatë me lulelakër të ndryshme
Pjata e sotme është ideale për të shoqëruar një pjatë kryesore ose si një pjatë të vetme nëse ajo që duam është të bëjmë pak dietë. Nëse ju pëlqen të kombinoni perime, kjo është pjata juaj.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 5
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 lulelakër
 • 1 qepë e gjysmë
 • 4 kanaçe ton
 • 1 Tomate
 • 2 kanaçe piper zile
 • Vezë 4
 • 1 piper zile jeshile e madhe (2 nëse është e vogël)
 • borzilok
 • borzilok
 • Kripë
 • Vaj ulliri
 • Uthull musht molle
Preparación
 1. Qëroni dhe prisni lulelakrën në disa pjesë. E fusim në një tenxhere me ujë dhe e vendosim të ziejë. lulelakër Isshtë një perime mjaft e fortë kështu që gatimi i saj do të zgjasë pak më shumë se Minuta 20. Shkoni të provoni me një pirun dhe sa më shpejt që të mendoni se është e përshtatshme, hiqeni atë nga nxehtësia.
 2. Do ta kullojmë, do ta ftohim me pak ujë të ftohtë dhe do ta kullojmë përsëri. Pasi të kullohet mirë, do ta hedhim në një tas i madh në të cilin do të shtojmë pjesën tjetër të përbërësve.
 3. Tjetra, ne do të vendosim në një tenxhere ose tenxhere më të vogël, për të gatuaj 4 vezë me madhësi «L». Një hile në mënyrë që lëkura të mos ngjitet dhe të jetë e lehtë për ne që t’i qërojmë, është të shtoni pak uthull në ujin e gatimit.
 4. Përbërësit tanë të zgjedhur janë: speca zile prerë në shirita (ne kemi shtuar 2 kanaçe), ton në vaj ulliri (4 kanaçe), 1 spec jeshil se do të lahemi mirë dhe do ta presim në copa të vogla, 1 domate të pjekur Ne gjithashtu do të lajmë dhe prerë në copa, 1 qepë e gjysmë të freskët, nga të cilat do të heqim shtresat më të jashtme dhe do të prerë në feta të holla.
 5. Me të gjithë përbërësit e shtuar tashmë, ne do të shpresojmë që vezë ata kanë gatuar, për t'i qëruar, prerë dhe shtuar ato në tas.
 6. Atëherë dhe si hapi i fundit, gjithçka që ju nevojitet është veshje: ne do të shtojmë vaj ulliri, kripë dhe uthull molle (gjithçka për shije). Si pikë përfundimtare do të shtojmë pak borzilok dhe rigon për t’i dhënë pak më shumë aromë.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 375

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.