Sallatë e ngrohtë me fruta dhe karkaleca deti

Sallatë e ngrohtë me fruta dhe karkaleca deti

Duket se gjatë sezonit të ftohtë Salads Ata janë më pak të suksesshëm në tryezën tonë, kështu që unë zakonisht bëj sallata të ngrohta në këtë kohë. Sot po të sjell një sallatë e ngrohtë me fruta tropikale dhe karkaleca deti që është perfekte për këtë sezon.

Ju mund ta vendosni këtë sallatë si një pjesë qendrore për ta ndarë ose si një pjatë e parë e shoqëruar nga një pjatë e dytë pak më e fortë si disa raft qengji ose disa faqet e mishit të viçit.

Përbërësit - 4 racione -

 • 1 çantë marule përzierje
 • 1 Tomate
 • kripë
 • 1 shegë
 • 1 ananas (ose gjysma në varësi të madhësisë së tij)
 • 1 mango
 • 20 karkaleca deti të gatuar
 • vaj ulliri

Për veshjen

 • 1 grush rrush pa fara
 • 1 grusht arra pishe
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Uthull balsamike

Salcë sallate me rrush të thatë, arra pishe, vaj dhe uthull balsamike

Preparación

Për këtë sallatë gjëja e parë që duhet të bëjmë është përgatitni veshjen në mënyrë që rrush i thatë dhe arra pishe të marrin aromë dhe të marrin pak yndyrë. Për ta bërë këtë, vendosni rrushin e thatë dhe arrat e pishës në një tas dhe mbulojini ato me vaj dhe uthull balsamike për shije. Nëse kujtojmë ta bëjmë Një orë më parë për të përgatitur sallatën, aq më mirë, pasi rrush të thatë do të ngjyhet mirë.

Marule dhe domate të shtruara në pllakë

Në një enë vendosim marule dhe sipër domaten, kriposim dhe trazojmë në mënyrë që ta merrni kripën mirë.

Marule, domate dhe shegë

Ne zhvishem Granada dhe ne shtojmë kokrrat e pastra në sallatë siç mund ta shihni në foto.

Sallatë me domate, shegë dhe ananas

Shtojmë salcën që kemi pushuar, duke u kujdesur që të shpërndajmë mirë rrush të thatë dhe arra pishe në mënyrë që të jetë uniforme. Rezervoni pak nga lëngu për erëza në fund.

Tani le të bëj frutat. Qëroni dhe bëni copa të vogla ananasin. Në një tigan hedhim pak vaj me furçë kuzhine dhe e vendosim në zjarr. Kur tigan është i nxehtë, shtoni ananasin dhe llokoçis atë derisa të skuqet mirë. Bëni atë në gjysmë gazi, duke qenë të kujdesshëm që të mos digjen.

Shtojmë ananasin te sallata.

Këshilli: Nëse kur hani ananas kruhet goja, do të shihni se nëse e skuqni pak, kjo nuk do të ndodhë më. Goja ime tenton të kruhet kur e ha, por në këtë mënyrë unë mund ta ha atë në mënyrë të përsosur dhe as nuk e vë re kruarjen.

Sallatë me domate, shegë, ananas dhe mango

Qëroni dhe prerë mango në copa. Nëse kur bëni ananas, tava është pak e zezë, është mirë ta lani ose hiqni me letër kuzhine. Vendosim pak vaj në tigan me një furçë kuzhine dhe ndjekim të njëjtin proces si me ananasin në hapin e mëparshëm. Kur doreza është e artë e shtojmë në sallatë.

Sallatë e ngrohtë me fruta dhe karkaleca deti

i fundit qërojmë karkalecat e gatuar dhe ne u japim atyre disa kthesa në tigan për t'i zbutur dhe skuqur (2 minuta). I shtojmë sipër në sallatë.

Në fund shtojmë lëngu erëza që kishim mbetur në fillim. Në rast se nuk ka mbetur asgjë, shtoni pak vaj dhe uthull sipër.

Për të shijuar!

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Më shumë informacion.- Salads, brinjë mjalti qengji, Faqet e mishit të viçit në salcën Porto

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Sallatë e ngrohtë me fruta dhe karkaleca deti

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 420

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elba Moreno nga Brem dijo

  Faleminderit që më pëlqen gatimi dhe gjithmonë më pëlqen të eksperimentoj me receta të reja.

 2.   elko dijo

  Qelqi është me v dhe jo me b ... përveç kësaj recetë shumë budna