Sallatë me domate dhe burrata, gati në 10 minuta!

Sallatë me domate dhe burrata

Nuk i kemi harruar sallatat! Është e vërtetë që me ardhjen e motit të keq, pjatat ngushëlluese si merak sepje dhe karkaleca deti që të propozova fundjavën e kaluar, e dëshiron shumë. Por edhe ne nuk i themi jo një të mirë sallatë me domate dhe burrata si ai që përgatisim sot.

Në dimër, ndonjëherë dëshirohen edhe receta të thjeshta dhe të freskëta si kjo sallatë. Receta që Përgatiten për pesë minuta dhe të cilën mund ta shijojmë si pjatë e parë në drekë ose në një darkë të lehtë në fundjavë me familjen ose miqtë. Pak përbërës janë të nevojshëm, por të rëndësishëm. Ju mund ta ndryshoni burratën me një djathë tjetër të freskët nëse nuk e kishit, por ka një freski, lëngshmëri dhe aciditet që e bëjnë veçanërisht të këndshme dhe interesante në këtë sallatë.

Bleni të gjithë përbërësit dhe vendosini në një pjatë; Nuk ju nevojitet shumë më tepër për ta servirur këtë sallatë. Përveç përbërësve për sallatën, do t'ju duhet edhe bukë e mirë përgatisni pak bukë të thekur me të cilën do ta shoqëronte. Dhe ai pak vaj që ka mbetur në pjatë duhet të gërvishtet.

Receta

Sallatë me domate dhe burrata
Sallata me domate dhe burrata përgatitet në vetëm 10 minuta dhe bëhet një opsion i lehtë si fillim apo darkë.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 tomates
 • 1 burrata
 • 2 rrepkë
 • 6-8 açuge
 • Kripë
 • piper
 • borzilok
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
Preparación
 1. Ne lajmë dhe e presim domaten ne feta duke i vendosur këto në fund të një shatërvani.
 2. atëherë Lajmë dhe filetojmë rrepkat duke i shpërndarë shumë imët mbi domate.
 3. Më pas vendosim sardelet dhe kriposim piper. Kujdes me kripën, pasi sardelet tashmë i shtojnë shumë kripë kësaj recete.
 4. Së fundi, ne mbjellim burrata në mes të pjatës dhe i bëjmë një prerje për ta hapur.
 5. Ne ujisim me një spërkatje e mirë me vaj ulliri sallatën dhe e përfundojmë duke spërkatur pak rigon.
 6. Ne shijuam sallatën me domate dhe burrata në temperaturën e dhomës me pak bukë të mirë të thekur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.