Sallatë me açuge në uthull

Sallatë me açuge në uthull

Verë, koha për sallata! Në shtëpi i konsumojmë gjatë gjithë vitit, por i përshtatim si me kopshtin ashtu edhe me temperaturat, duke vënë bast për versione të ngrohta gjatë dimrit. Nuk është rasti me këtë sallatë me açuge turshi, një sallatë ideale e ftohtë për verën.

në këtë sallatë të gjithë përbërësit e tij janë grirë të prera në kubikë, duke e bërë shumë të lehtë transportin dhe ngrënien. Mund ta vendosni në një enë dhe ta çoni në punë ose në plazh nëse keni fatin që tani të shijoni pushimet tuaja. Mjafton të marrësh një lugë për ta shijuar.

Kjo sallatë ka një listë të mirë përbërësish por A mund të shtoni edhe të tjerë? nëse doje kështu. Një avokado, një mollë ose disa rrush të copëtuar do të përshtateshin në mënyrë të përkryer në këtë përzierje. A do të guxoni ta përgatisni? Nuk do të zgjasë më shumë se 10 minuta 😉

Receta

Sallatë me açuge në uthull
Kjo sallatë me açuge në uthull është perfekte për verën: e thjeshtë dhe freskuese. Shërbejeni të ftohtë dhe me lugë.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 qepë të bardhë
 • 3 domate të pjekura
 • 1 spec jeshil
 • 2 vezë të ziera
 • 1 kanaçe ton në vaj ulliri
 • 70 g e kubeve proshutë
 • 14 açuge në uthull
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Kripë
 • Piper i zi
Preparación
 1. Ne bëjmë zare qepen, domaten, specin jeshil dhe vezen e zier dhe i vendosim ne nje ene.
 2. atëherë shtoni tonin e grirë me një pjesë të vajit dhe kubikët e proshutës dhe i përziejmë.
 3. Pritini 10 açuge dhe i shtoni në përzierje.
 4. Masën e ndajmë në dy enë dhe sezonin me kripë, piper dhe një spërkatje vaji nëse është e nevojshme.
 5. Për të mbaruar vendosni dy açuge të plota në çdo tas.
 6. E servirim sallatën me açuge në uthull të ftohtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.