Sallatë e ngrohtë me patate të ëmbla të pjekura, spinaq dhe djathë gjizë

Sallatë e ngrohtë me patate të ëmbla të pjekura, spinaq dhe djathë gjizë

Le të shkojmë për një sallatë dimri. A sallatë e ngrohtë me patate të ëmbël të pjekur, spinaq dhe gjizë të shijshme! Nëse edhe ju nuk hiqni dorë nga sallatat në këtë periudhë të vitit, ju inkurajoj ta përgatisni këtë sepse me këtë treshe përbërësish, çfarë mund të shkojë keq?

Patatja e ëmbël është një përbërës shumë i gjithanshëm, Sapo mund ta përdorim për të përgatitur një puding të ëmbël, një krem ose një sallatë si kjo që propozoj sot. Mënyra se si më pëlqen më shumë ky përbërës është i pjekur dhe kështu do ta inkorporojmë në këtë sallatë për të rritur atë aromë dhe ëmbëlsi që ata prej nesh që e pëlqejmë aq shumë.

Pjesa tjetër e disa përbërësve të tjerë do të duhet të vendosen në tasin ose tasin e sallatës në të cilin do të shërbeni sallatën. Dhe është se nuk do t'ju duhet të gatuani asnjë, përveç patates së ëmbël, për ta përgatitur atë. Që do të thotë se do të keni një sallatë të shijshme të ngrohtë gati për të ngrënë pak më shumë se 25 minuta. A duhet ta fillojmë?

Receta

Sallatë me patate të pjekura, spinaq dhe djathë vilë
Kjo sallatë e ngrohtë me patate të ëmbla të pjekura, spinaq dhe gjizë është fantastike në këtë kohë të vitit. Dhe shumë e lehtë për t'u përgatitur. Provoje!
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 patate e embel
 • 2 grusht spinaq
 • 4 lugë gjizë
 • Një grusht arra ose fara
Preparación
 1. Qëroni pataten e ëmbël, e prisni fillimisht në gjysmë dhe më pas në shkopinj jo më shumë se 1 centimetër i trashë. Më pas, shkopinjtë i vendosim në një tepsi të veshur me letër furre, i rregullojmë me kripë dhe piper dhe i vendosim në furrë.
 2. E gatuajmë në furrë, ngrohur paraprakisht në 190ºC, për 20 minuta ose derisa shkopinjtë e patates së ëmbël të zbuten. Kur kjo të ndodhë i nxjerrim nga furra dhe fillojmë të montojmë sallatën.
 3. Primero, vendosim një bazë spinaqi. Më pas nga njëra anë ngjitet patatja e ëmbël dhe nga ana tjetër gjiza.
 4. Dhe për të përfunduar, shpërndajmë disa arra ose fara sipër.
 5. Shërbejmë sallatën me patate të ëmbël të pjekur të ngrohtë, përziejmë përbërësit e saj dhe e shijojmë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.