Sallatë me agrume për tryezën tuaj të Krishtlindjeve

Sallatë me agrume për tryezën tuaj të Krishtlindjeve

një sallatë me agrume Është gjithmonë një opsion i shkëlqyeshëm për të plotësuar një menu, gjithashtu në raste të veçanta si Krishtlindjet. Nëse keni shumë të ftuar, mos hezitoni! Kjo sallatë me agrume është një alternativë e shkëlqyer si fillim, por edhe si shoqëruese e çdo pjate me mish apo peshk.

Ne e kemi përgatitur me spinaq, por për ta bërë atë më festive mund të zgjidhni disa fidane të freskëta jeshile. Do t'ju duhet t'i kombinoni këto vetëm me një përzgjedhje agrumesh dhe një vinegrette të thjeshtë borziloku dhe do të keni një recetë dhjetë në tryezë.

Për sa u përket agrumeve nuk mund të mungojnë portokallet dhe mandarinat, por mund të shtoni edhe grejpfrut. Disa shegë nuk dëmtojnë asnjëherë dhe këto japin gjithashtu atë prekjen e Krishtlindjeve që të gjithë e kërkojmë në tryezën tonë në këtë periudhë të vitit. A do të guxoni ta përgatisni këtë recetë?

Receta

Sallatë me agrume për tryezën tuaj të Krishtlindjeve
Kjo sallatë me agrume është ideale për tryezën tuaj të Krishtlindjeve. Shumëngjyrëshe dhe freskuese, është një alternativë e thjeshtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 3 grusht spinaq
 • 1 naranja
 • 1 mandarinë
 • 1 hurmë
 • 1 shegë
 • borzilok
 • Vaj ulliri
 • uthull
 • Kripë
Preparación
 1. Pastroni spinaqin dhe vendosini në një shatërvan. I lyejmë me pak vaj ulliri dhe i përziejmë mirë që të ngjyhen pak.
 2. pastaj, qëroni dhe prisni portokallin prerë në feta, duke i shtuar këto në sallatë.
 3. Bëni të njëjtën gjë me mandarinën dhe hurma. Vendosini të gjitha frutat në tepsi në mënyrë që ngjyrat të koordinohen për ta bërë atë më tërheqës.
 4. Pasi të bëhet, shtoni kokrrat e shegës, e shpërndarë mirë në të gjithë sallatën.
 5. Në një llaç vendosni nja dy lugë vaj dhe disa gjethe borziloku dhe grijeni në mënyrë që vaji të marrë shijen e tij.
 6. Për të përfunduar, shtoni një majë kripë në sallatë dhe ujë me vaj përgatitje të kulluar dhe një majë uthull nëse dëshironi.
 7. Shijoni sallatën e agrumeve në temperaturën e dhomës.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.