Rosë me birrë

Përbërësit:
1 1400 g rosë
100cl birrë
30 g gjalpë
1 Cebolla
1 trumzë degëz
1 degëz rozmarinë
2 gjethe sherebele
1 lugë rrush të thatë
Kripë dhe piper

Përpunimi:
Pastroni gjelin e detit.
Vendosni gjalpin në një tigan të madh dhe shtoni qepën, të prerë në feta të holla dhe kur të jetë zier, shtoni gjelin e detit, duke e kthyer në mënyrë që të bëhet e gjitha.
Hidhni birrën dhe ziejini.
Shtoni kripë, piper, rozmarinë, trumzë, gjethe sherebele dhe gatuajeni për një orë, duke u kujdesur që lagni rosën herë pas here me më shumë birrë ose ujë dhe ta jepni disa herë.
Hiqni barishtet nga lëngu i gatimit dhe nëse kjo nuk kufizohet duke rritur nxehtësinë.
Disa minuta para se ta hiqni nga nxehtësia, shtoni rrush të thatë dhe vlim për disa minuta.
Prisni rosën në copa dhe shërbejeni në një tabaka së bashku me salcën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.