Receta me kripë Jumsal

receta me kripë xhumsal (1)

Kripa përmirëson shijen e shumë ushqimeve. Dhe kjo është arsyeja pse ka shumë receta, përbërësi kryesor i të cilave është ky. Por, përtej llojeve të njohura të kripës, a keni dëgjuar ndonjëherë për Kripë xhumsal?

Është një lloj i veçantë kripe, marrë nga Sierra del Carche në Jumilla, Murcia, dhe kjo do t'i japë një prekje të veçantë recetave tuaja. Po të flasim me ju për të dhe t'ju japim ide për gatimin? Shkoni për të.

Çfarë është kripa e Xhumsalit

Siç ju kemi thënë më parë, kripa Jumsal vjen nga Sierra del Carche. Kjo Konsiderohet si një kripë minerale dhe prodhimi dhe shpërndarja e saj janë pjesë e historisë së qytetit. ku prodhohet, Jumilla. Për ta është “perlë natyrale”, një xhevahir i bardhë i karakterizuar nga të qenit kripë e pastër, e pastër, pa ndotës dhe e cilësisë më të lartë.

Për këtë, punëtorët Ata nxjerrin kripën pa e ndryshuar atë, natyrisht, nga vetë depozitat e kripës së shkëmbit, konkretisht pelena e kripës La Rosa, e konsideruar tani si një vend me interes të komunitetit. Është paketuar për të arritur tek konsumatorët. Prandaj mund ta përdorim për shumë pjata (ose, nëse jeni nga ata që bëjnë magji, që të jetë në lidhje më të madhe me natyrën).

Dhe jo vetëm që gjen një lloj kripe, por ka te ndryshme ne treg: kokrra natyrale e lagur, e grimcuar, e bluar e lagur, e thare, e thare ne tableta, e jodizuar, e nitrituar...

Receta me kripë Jumsal

Po tani, Si thua t'ju japim aplikime të kësaj lloj kripe në jetën tuaj të përditshme? Më poshtë propozojmë një seri të receta që janë të shkëlqyera për të bërë menutë tuaja. Dhe nëse shtoni edhe këtë përbërës, shija me siguri do të jetë shumë e ndryshme nga ajo që kishin kur përdornin një lloj tjetër.

Levrek me kripë
Kush thotë levrek mund të thotë edhe krapi. Të dy peshqit janë gatuar në mënyrë perfekte në kripë dhe kanë një shije shumë më të pasur sesa nëse do të ishin gatuar në furrë ose në tigan.
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Levrek i madh.
 • Kripë e trashë Jumsal.
 • Ujë
Preparación
 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndizni furrën për ta ngrohur paraprakisht në 200 gradë ose më shumë.
 2. Tani, merrni një tas dhe krijoni një bazë me kripën e trashë Jumsal. Në këtë mënyrë do të parandaloni ngjitjen e peshkut. Tregohuni bujar kur e shtoni sepse nëse e mbuloni plotësisht me kripë do të ruajë një shije më të mirë (do të dalë më lëng).
 3. Më pas vendosni peshkun (levrekun ose krapin). Një truk i vogël që do t'ju zbulojmë është ta kaloni fillimisht përmes rubinetit të ujit. Në këtë mënyrë, kur është e lagur, kripa do të ngjitet më mirë.
 4. Hapi tjetër është ta mbulojmë me kripë. Sigurisht, lini kokën dhe bishtin të lirë sepse do të jenë ato që do t'ju ndihmojnë të kuptoni nëse është gati.
 5. E vendosim në furrë dhe e presim rreth 20-50 minuta. Gjithçka do të varet nga pesha e peshkut. Nëse është një kilogram, mjaftojnë 20 minuta. Nëse është një kilogram e gjysmë, lëreni maksimumi 25 minuta. Për 2 kilogramë, 30-35 minuta. Dhe kështu.
 6. Kur të shihni se bishti duket mjaft i nxirë dhe se sytë duket se janë tharë ose kanë humbur shkëlqimin e tyre, do të jetë koha për ta hequr atë.
 7. Kripa do të jetë kthyer në kore, ndaj duhet të përdorni një thikë ose të ngjashme për ta thyer pak nga pak dhe për të lëshuar levrekun, i cili do të jetë shumë i shijshëm sepse do të jetë gatuar në lëngun e tij.
Ija me kripë në mikrovalë
Për ata që nuk mund t'i kushtojnë shumë kohë kuzhinës, por nuk duan të sakrifikojnë ushqimin e mirë, ju lëmë një recetë që bëhet në vetëm 30 minuta.
Author:
Lloji i recetës: Mish
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Një kilogram mish derri.
 • Kripë e trashë xhumsal.
 • Salca shoqëruese: majonezë, mustardë…
Preparación
 1. Filloni duke zgjedhur një kallëp të sigurt për mikrovalë. Më pas, do t'ju duhet të vendosni një bazë kripe të trashë që mbulon pjesën e poshtme.
 2. Sipër duhet të vendosni ijën. Ne rekomandojmë që të jetë një copë e paprerë në mënyrë që të ruajë shijen e saj). Mund ta lagni fillimisht në ujë për të ndihmuar që kripa të ngjitet dhe kështu mbulimi i saj do të jetë më i lehtë.
 3. Tani duhet ta mbuloni plotësisht mishin. Mundohuni të shtrydhni pak për të formuar një lloj guaskë në mënyrë që të mos bjerë kur e lëvizni.
 4. E vendosim në mikrovalë dhe e kthejmë në maksimum, me opsionin grill nëse e keni dhe për rreth 20 minuta. Megjithatë, ju rekomandojmë që të kontrolloni sepse çdo mikrovalë është e ndryshme.
 5. Pasi ta shihni të thekur, do të jetë koha ta hiqni. Filloni të hiqni kripën dhe hiqni fileton nga burimi për të hequr të gjithë kripën që ka.
 6. Pritini në feta. Rekomandojmë që ato të jenë mjaft të holla sepse shija do të jetë shumë më e mirë, por trashësia varet nga shija juaj.
 7. Shërbejeni me salcë dhe shijojeni. Një tjetër mundësi është të shtoni pak kripë Jumsal për t'i dhënë një prekje shtesë (mos u shqetësoni, nuk do të ketë shije shumë të kripur).
Akullore me kripë me mjaltë
Një ëmbëlsirë e mrekullueshme dhe shumë freskuese. Nëse ju pëlqen karameli i kripur, do ta pëlqeni këtë.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 gota krem ​​pana.
 • 1 kanaçe qumësht i kondensuar.
 • Gjysmë filxhani mjaltë.
 • Gjysmë lugë çaji kripë xhumsal (gjobë).
 • Një grusht kripe.
Preparación
 1. Filloni duke hedhur kremin e rrahjes në një tas dhe përdorni një mikser për ta ndihmuar atë të duket kremoze.
 2. Shtoni pak nga pak qumështin e kondensuar dhe një pjesë të mjaltit. Shtoni edhe kripën.
 3. Pasi ta keni, transferojeni në një kallëp që mund ta ngrini. Dhe para se ta mbuloni dhe ta vendosni në frigorifer, hidhni një lugë mjaltë sipër. Do të duhet të prisni të paktën gjashtë orë që të ngrijë mirë, megjithëse ju rekomandojmë dymbëdhjetë orë.
 4. Kur ta servirni, shërbejeni në tasa dhe dekorojeni me mjaltë dhe pak kripë.

Këto recetat me kripë xhumsal janë vetëm një shembull nga shumë që mund të bëni. Çfarë prisni për ta provuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.