Qumësht i skuqur, recetë tradicionale

Qumësht i skuqur

Sot e prezantoj këtë ëmbëlsirë tradicionale tipike e gastronomisë sonë, qumësht i skuqur. Kjo është bërë për një kohë të gjatë, duke qenë një ëmbëlsirë vërtet e thjeshtë që kërkon pak përbërës, kështu që bëhet një ëmbëlsirë e shkëlqyeshme për ta pasur gjithmonë në krah.

La qumësht i skuqur Isshtë një ushqim tipik i rajoneve veriore, megjithëse origjina e tij nuk dihet vërtet. Zakonisht hahet si ëmbëlsirë, megjithëse ka edhe nga ata që e hanë për meze.

Përbërësit

 • 1 litër qumësht.
 • 100 g sheqer.
 • 100 g niseshte misri.
 • Gjalpë
 • Naftës.
 • Kembe te ulet.
 • Akull sheqeri ose normale.
 • Miell.
 • Veza

Preparación

La qumësht i skuqur Shtë një ëmbëlsirë ku përbërësit e saj janë në thelb miell, qumësht dhe sheqer, duke u kthyer në një lloj gjizë e cila më pas lyhet dhe është gati për t’u ngrënë.

Prandaj, për të bërë këtë ëmbëlsirë tipike të gastronom të vendit tonë, së pari duhet të bëjmë brumë gjizë e qumështit. Për ta bërë këtë, ne do të vlim qumështin në një enë.

Pastaj në një bol, ne do të përziejmë sheqerin me niseshtenë e misrit me disa shufra. Kur qumështi të ketë zierë, ne shpejt do ta derdhim atë në tas dhe do të trazojmë fuqishëm në mënyrë që gjithçka të lidhet mirë.

Pastaj, ne do të kthehemi për të parë përzierjen në zjarr dhe përzieni derisa të marrim një brumë i trashë. Këtë, do ta vendosim në një enë drejtkëndëshe dhe të thellë dhe do ta fusim në frigorifer derisa të vendoset. Kjo duhet të lyhet me pak gjalpë, që më vonë të mos ngjitet.

Më në fund, ne do të prerë porcione në kubikë mediume të qumështit të skuqur. Do t’i lyejmë në miell dhe vezë të rrahur dhe do t’i skuqim në vaj të nxehtë të bollshëm. Për të dekoruar mund të përdorni krem ​​ose sheqer normal dhe kanellë të bluar.

Qumësht i skuqur

Më shumë informacion - Mbëlsira me oriz

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qumësht i skuqur

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 452

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.