Recetë e specave të pjekur, tipike për Cádiz

Speca të pjekur

një recetë tipike e Kadizit janë specat e pjekur. Kjo pjatë mesdhetare është shumë e shëndetshme, pasi na siguron të gjithë lëndët ushqyese të perimeve të përdorura, jeshile, spec të kuq dhe qepë. E njëjta pjatë, në Katalonjë, ka emrin e Katalonjës Escalivada, edhe pse patëllxhanët përdoren gjithashtu në këtë pjatë.

Në çdo rast, duke përdorur perime cilësore, ne mund të bëjmë një recetë e hollë dhe e shëndetshme. Kjo recetë mund të hahet në një sallatë, të stinës, ose në një dolli, një recetë e freskët dhe thelbësore për njerëzit me probleme në peshë.

Përbërësit

 • Speca të mëdhenj jeshilë (jo të skuqur).
 • Speca të kuq.
 • Qepë
 • Domate.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.

Preparación

Para së gjithash, ne do të duhet lani perimet shumë mirë. Sasia e tij do të ndryshojë sipas darkave, për 2 persona, një pjesë e secilës lloj perimesh do të jetë e mjaftueshme. Tjetra, ne do t'i thajmë mirë me letër thithëse.

Pastaj, ne do të vendosim letër vaji në pllaka furre, dhe ne do t'i vendosim të gjitha pjesët e perimeve në të. Domaten, sidomos, do ta shpojmë pak me një shkop me hell, në mënyrë që të mos plasë ndërsa gatuhet.

pastaj, ne do të pikturojmë me ndihmën e një furçe, të gjitha perimet me vaj ulliri. Përveç kësaj, ne do të shtojmë kripë dhe do ta fusim në furrë në 200 ºC, me nxehtësinë lart e poshtë, për rreth 50 minuta.

Pasi të ketë kaluar koha, ne do ta heqim nga furra dhe do ta lëmë të zbutet. Duke u kujdesur që të mos na djegin, do ta heqim këmbëntë gjitha perimet. Më vonë, ne do t'i hapim ato dhe do të heqim farat. Nga e fundit, ne do të prerë në shirita të gjitha këto perime dhe ne do t'i veshim ato sipas dëshirës tonë.

Më shumë informacion - Truk për të hequr lëkurën nga specat e pjekur

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Speca të pjekur

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 136

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.