Recetë limoni, recetë hap pas hapi

 

Limon i sheqerosur

Limoni i ëmbëlsuar është shumë i zakonshëm në kuzhinën e Afrikës Veriore dhe Indiane. Procesi i prodhimit është i thjeshtë, limonët vendosen në një tenxhere të mbyllur me ujë dhe kripë dhe lihen në temperaturë dhome për rreth një muaj.

Limonët e konservuar janë një nga përbërësit kryesorë në tajines dhe përgatitjeve të tjera marokene. Në kuzhinën kamboxhiane mund të gjejmë ngam nguv, një supë pule në të cilën shtohen limona të tërë të konservuar. Pavarësisht nëse i përdorim të plotë, në shirita ose shumë të grirë, ato do t'i japin një freski përgatitjeve tona.

Përbërësit

 • 2 limonë
 • ujë
 • 7 lugë çaji kripë

** Për secilin limon ka tre lugë kripë + një shtesë që shtohet në tenxhere. Për të bërë më shumë limon thjesht duhet të shtoni tre lugë kripë për secilin limon.

përpunim

Me një thikë do të bëjmë dy prerje për secilin limon, sikur të donim t’i prisnim në të katërtat, por pa i prerë plotësisht sepse nuk kemi nevojë të ndajmë copat. Hapni limonin pak dhe vendosni brenda dy lugë të vogla kripe. Vendoseni në tenxhere dhe shtoni edhe një lugë gjelle kripë. Përsëriteni procesin me limonin tjetër.

Lëngje limoni, hap pas hapi

 

Kur të keni të dy limonët në kavanoz shtoni edhe një lugë gjelle kripë dhe i mbuloni plotësisht me ujë. Importantshtë e rëndësishme që ato të jenë plotësisht të mbuluara për këtë, nëse shihni që nuk zhyten plotësisht, shtoni një copë limoni ose ngjitni një kruese dhëmbësh në to në mënyrë që kur të mbyllni shishen t’i shtyjë ato poshtë. Në fund, mbyllni shishen dhe voilën, brenda një muaji mund t’i konsumoni.

Notas

 • Kanaçe duhet të mbahet në temperaturën e dhomës. Pasi të kemi limonin e konfitit, heqim ujin dhe i ruajmë në frigorifer, brenda një kavanozi tjetër të mbyllur ose një gropë.
 • Koha e përgatitjes është e përafërt, më është dashur më shumë se një muaj në mes të dimrit. Për të ditur nëse ato janë gati, ne thjesht hapim shishen dhe i shikojmë, pamja duhet të jetë si ajo që shihni në foto. Nëse ata ende janë larguar, ne e mbyllim varkën dhe presim përsëri, ju mund t'i shikoni përsëri çdo javë derisa të mbarojnë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Limon i sheqerosur

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 11

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.