Recetë bizele me proshutë

bizele me proshutë

Ngrënia e një diete të mirë, të shëndetshme dhe të ekuilibruar është një nga pikat themelore për të pasur një mirëqenie të mirë, fizike dhe mendore. Recetat tradicionale vazhdojnë të jenë sjellja më e mirë e sigurt për t'u rritur në shëndet, falë faktit se ato janë bërë me ushqime natyrale dhe të pasura me lëndë ushqyese. Nëse po kërkoni të zgjeroni opsionet tuaja gastronomike me një pjatë tipike të shijshme nga soba të mira, ja ku ju lëmë një recetë e shijshme për bizele me proshutë.

Ju do të keni nevojë vetëm për disa bizele dhe blini kube me proshutë të pjekur. Për më tepër, është shume e lehte per tu bere dhe i përshtatshëm për të gjitha shijet. A guxoni ta provoni?

Bizele me proshutë, recetë e gjyshes

Recetë bizele me proshutë
Bizelet me proshutë janë një pjatë që kthehet në sobat tradicionale që gjyshet tona përgatitnin me kaq kujdes. Megjithatë, edhe pse janë ende të pranishme në menytë e shtëpive spanjolle, ata kanë humbur disa truke të vogla që arrijnë t'u japin atyre prekjen më të veçantë. Bizelet me proshutë mund të shijohen në çdo cep të Spanjës, megjithëse është në Asturias ku mund t'i shijojmë me atë shije dhe teksturë të kuzhinës më tradicionale. Nëse dëshironi të dini recetën autentike të bizeleve asturiane me proshutë, ja ku i lëmë ato, hap pas hapi.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 750 gr bizele ose arbeyos
 • Supë pule
 • 250 gr kubikë proshutë Serrano ose Iberike
 • 4 domate të mesme
 • 1 qepë të mesme
 • 3 dientes de ajo
 • 1 piper zile e vogël
 • majdanoz
 • Kripë
Preparación
 1. Gjëja e parë është të përgatisni lëngun e pulës. Mund të përdorim ato që janë tashmë të përgatitura, por shumë më mirë nëse është shtëpi.
 2. Zhytni bizelet, pasi i keni hequr bishtajat, në lëngun e mishit dhe gatuajeni. Mund të shtoni pak kripë, edhe pse duhet pasur parasysh që më vonë proshuta do të shtojë kripën e saj. Kujdes mos abuzoni.
 3. Lërini të gatuhen derisa bizelet të zbuten. Duhet të keni kujdes dhe të shikoni që ato të mbeten të plota dhe krokante, pa e lëshuar lëkurën.
 4. Bëjmë një salcë me specin dhe qepën e grirë. Kur të jetë transparente shtoni hudhrën, majdanozin dhe domatet e grira.
 5. Duke respektuar shijet e ndryshme, mund ta lini salcën ashtu siç është ose ta kaloni në mullirin e patates për të lënë një krem ​​më të butë.
 6. Shtojini te bizelet dhe përziejini me kujdes që të mos thyhen bizelet.
 7. Përpara servirjes prezantojmë copat e vogla të proshutës që më parë do t'i kemi skuqur në pak vaj.
 8. Receta tradicionale duhet të lihet me pak lëng mishi. Dhe tani gjithçka që mbetet është të përpiqeni të korrigjoni kripën nëse është e nevojshme.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 55

Çelësi: zgjidhni përbërësit më të mirë

Përveç përgatitjes së kujdesshme, është e nevojshme edhe të dini se si të zgjidhni përbërësit më të mirë. Të bizele ose arbeyos është më mirë t'i blini të freskëta dhe me këllëfin e saj. Do t'ju duhet vetëm t'i qëroni para se t'i futni në lëng.

Sa për kubet e proshutës së kuruar, shumë më mirë nëse është iberike. Përfitimet e shumta që ofron kjo delikatesë janë të njohura. Është një burim i rëndësishëm i vitaminave, proteinave dhe mineraleve, duke qenë perfekte për çdo lloj diete. Shumë më tepër kur keni nevojë për një shtysë shtesë motivimi për fëmijët që të hanë perime.

Filloni sobën tani dhe lëreni veten të josheni nga kjo pjatë e mrekullueshme që me siguri do të bëhet ylli i menuve tuaja më të mira. Sepse siç do të thoshte shkrimtari i famshëm kinez Lin Yutang: "Jeta jonë nuk është në duart e perëndive tona, por në duart e kuzhinierëve tanë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.