Ratatouille me perime me fasule të gjera

Ratatouille me perime me fasule të gjera

Ratatouille është një pjatë e njohur dhe e konsumuar gjerësisht në kuzhinën spanjolle.. Isshtë një pjatë me bazë perimesh, shumë e plotë dhe plot vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore. Ratatouille lejon të bëjë disa variacione, ju mund të shtoni përbërës siç kam bërë në këtë rast. Por ato gjithashtu mund të hiqen në bazë të shijes. Sidoqoftë, baza është gjithmonë e njëjtë dhe rezultati është gjithmonë spektakolar.

Kjo pjatë është e përkryer për fëmijët që refuzojnë perimet, pasi aroma e domates pak maskon aromën e perimeve. Pisto ju mund të shërbejë si një pjatë kryesore për një darkë të lehtë ose si shoqërues i pjatave të ndryshme. Receta origjinale i përket kuzhinës La Mancha, në fakt emri i saj i plotë është Manchego pisto dhe në këtë tokë të bukur, ajo shërbehet e shoqëruar me një vezë të skuqur. Pa zhurmë të mëtejshme zbresim në kuzhinë!

Ratatouille me perime me fasule të gjera
Ratatouille me perime me fasule të gjera
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Perime dhe Perime
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 kunguj të njomë
 • 2 patëllxhanë
 • Speca me ngjyra të ndryshme, një i kuq, një jeshil dhe një piper i verdhë
 • 250 gr kërpudha
 • 150 gr fasule të freskëta
 • 100 ml salcë domate
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • kripë
Preparación
 1. Së pari do të pastrojmë specat shumë mirë, heqim kërcellin dhe heqim të gjitha farat.
 2. Pritini specat në katrorë të vegjël, duke u siguruar që të gjitha perimet të kenë një madhësi të ngjashme.
 3. Më pas, do të pastrojmë patellxhanët shumë mirë dhe pa hequr lëkurën, i presim ashtu siç bëmë me specat.
 4. Tani, bëjmë të njëjtën gjë me kungulleshkat, i lajmë shumë mirë dhe presim pa hequr lëkurën.
 5. Vendosim një tigan me një fund të mirë në zjarr dhe shtojmë një shi të mirë vaj ulliri të virgjër.
 6. Pasi të jetë nxehtë, shtoni patëllxhanin, kripën dhe gatuajeni në zjarr mesatar derisa të gatuhet plotësisht.
 7. Rezervojmë patëllxhanin dhe lyejmë sërish tiganin, këtë herë me shumë pak vaj.
 8. Shtoni kungull i njomë dhe gatuajeni atë plotësisht, rezervoni së bashku me patellxhan.
 9. Tani, ne skuqim të tre llojet e specave të gjithë së bashku, shtojmë kripë dhe gatuajmë mirë.
 10. Ndërsa perimet po gatuhen, ne do të pastrojmë tokën nga kërpudhat plotësisht dhe do të presim mirë.
 11. Ne gjithashtu pastrojmë fasulet dhe lajmë me ujë të ftohtë.
 12. Kur specat të jenë gati, i rezervojmë me pjesën tjetër të perimeve.
 13. Në të njëjtën tigan, kavërdisni kërpudhat për disa minuta dhe shtoni në perime.
 14. Tani, ne kaurdisim fasulet për një minutë dhe përsëri i shtojmë perimeve.
 15. Për të përfunduar, ne do të përdorim një tavë të gjerë me një fund të ulët.
 16. Shtoni të gjitha perimet tashmë të gatuara dhe përziejeni.
 17. Në fund, shtojmë salcën e domates dhe e trazojmë mirë.
Notas
Veryshtë shumë e rëndësishme që perimet të gatuhen një nga një, pasi që çdo produkt kërkon një kohë të ndryshme gatimi. Nëse i bëjmë të gjitha së bashku, disa do të jenë të vjetëruar dhe të tjerët të mos gatuhen më shumë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.