Buzë me granitë me qumësht kanelle

Buzë me granitë me qumësht kanelle, ideal për këtë nxehtësi. Një lakër freskuese Mund të bëhet si një ëmbëlsirë ose si një meze të lehtë, vlen njësoj si një pije. Ideale për të pirë qumësht të freskët.

Një recetë e thjeshtë dhe e thjeshtë për tu bërë me qumësht beze është shumë e mirë pasi shtimi i pak kanellës i jep asaj një aromë të shkëlqyeshme, shtohet gjithashtu sheqer, sasia mund të jetë për shije, varësisht nga sa e ëmbël ju pëlqen.

Buzë me granitë me qumësht kanelle
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 750 ml. qumësht
 • 1 shkop kanelle
 • Lëvore limoni
 • 5 lugë sheqer
 • Pluhur kanelle
Preparación
 1. Ne do të vendosim një tenxhere me qumështin që të gatuhet, shtojmë shkopin e kanellës, shtojmë lëkurën e limonit duke u përpjekur të marrim vetëm pjesën e verdhë, të bardhën e hidhur.
 2. Shtoni lugët e sheqerit, mund të shtoni pak a shumë sheqer, varësisht nga sa i ëmbël ju pëlqen.
 3. Do të trazojmë derisa të tretet i gjithë sheqeri, kur të fillojë të vlojë, e heqim nga zjarri dhe e lëmë të pushojë dhe ngrohtë për rreth 15-20 minuta.
 4. Ne kullojmë qumështin për të hequr lëvoren e limonit dhe shkopin e kanellës, do ta fusim në një enë dhe do ta fusim në frigorifer.
 5. Kur te jete krejt ftohte do ta fusim ne nje ene per ta futur ne frigorifer, do ta leme per nja dy ore, e heqim dhe e shtypim me blender, pasi do te kete filluar te kristalizohet, e vendosim përsëri në frigorifer dhe pas 2 orësh kthehemi e përsërisim.
 6. Do ta lëmë në ngrirje dhe pak para se ta servirim e nxjerrim për rreth 30 minuta dhe e lëmë në frigorifer.
 7. Do të jetë gati për t’u shërbyer në gota ose gota, spërkatni me kanellë të bluar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.