Qiqrat e sautuar me një salcë speca

Qiqrat e skuqura

Pershendetje vajza! Sot ju sjell një mënyrë shumë të shëndetshme për të ngrënë mirë qiqra të sautuara. Ne gjithmonë e lidhim fjalën e qiqrave me zierje pasi ju dhjamoset. Epo, hiqeni atë ide nga mendja juaj, sepse ka shumë receta të shëndetshme me qiqra: sallata me qiqra, qiqra të sautuara me perime, supa, pure, etj.

El qiqra, duke qenë një bishtajore, duhet ta përfshijmë atë dieta jonë. Por ai nuk e majmëron vetë ushqimin, por atë që i vendosim. Kjo bishtajore na siguron fibra, proteina dhe lëndë ushqyese dhe vetëm një përqindje minimale të yndyrës. Prandaj, rekomandohet në dieta të mira për kapsllëk dhe gjithashtu në dieta të shëndetshme për zemrën.

Përbërësit

Për 4 persona:

 • 500 g qiqra.
 • 1 piper i madh me zile të kuqe.
 • 1 piper i madh jeshil i gjelbër.
 • 1 qepë të mesme.
 • 5 thelpinj hudhre.
 • Disa feta bukë bajat.
 • 1 lugë gjelle piper i ëmbël.
 • Speca.
 • Trumza.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • 1/2 tabletë avecrem perimesh.
 • Një shi i domate të skuqura.

Preparación

Para se të filloni të përgatitni recetën për këto qiqra të sautuara, do të thithim qiqrat një natë më parë, në mënyrë që të lehtësojë procesin e gatimit dhe të mos mbetet e vështirë. Pas asaj nate, ne do të heqim qiqrat që notojnë ose kanë pamje të keqe. Tjetra, ne do t'i prezantojmë në një tenxhere me presion të mbuluar me ujë dhe do ta çojmë në zjarr për 45 min-1 orë.

Në të njëjtën kohë kur qiqrat janë duke gatuar, ne po bëjmë të skuqura. Për ta bërë këtë, duhet të presim qepën, specat dhe 2 thelpinj hudhër në sheshe shumë të vogla. Vendosini në një tigan me një sfond të mirë me vaj ulliri dhe skuqini derisa të shohim se gjithçka është bërë mirë. Kur kjo të ndodhë, shtojmë qiqrat.

Nga ana tjetër, në një tigan tjetër skuqni 3 thelpinjtë e hudhrës dhe bukën bajate të prerë në kubikë. Kur të marrin ngjyrë kafe të artë, ne e shtojmë atë në një gotë përzierëse ose një llaç. Pastaj, në të njëjtin vaj shtojmë lugë gjelle piper i ëmbël dhe e kavardisim për disa minuta (duhet të jesh shumë i kujdesshëm me këtë hap, pasi speci mund të digjet), dhe pastaj gjithashtu ta shtojmë në gotën ose llaçin e përzierjes, dhe ne bëjmë një lloj bukur, të cilat, i shtojmë në tigan me qiqrat.

Tani që kemi të gjithë përbërësit së bashku, ne shtojmë ESPECIAS: kripë, trumzë, piper dhe gjysmë pilule avecrem. Shtojmë gjithashtu pak nga lëngu i qiqrave dhe një reçel i mirë i domates së skuqur. E lëmë të gatuhet për rreth 15 minuta dhe kaq! Shpresoj t’i shijoni.

Më shumë informacion - Biftek viçi me pure qiqra

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.