Pykë patate

receta pykë patate

Pykat e patates, një ide e thjeshtë për të shoqëruar qenin ose për të shijuar.

Sot ju sjellim disa pykë me patate që do t’i bëjmë në furrë, duke zvogëluar kështu sasinë e vajit të përdorur dhe duke shtuar erëza për të fituar aromë. Nëse në çdo shtëpi konsumohet një ushqim, është patatja dhe ka shumë mënyra për ta bërë, por receta e sotme është një nga ato që më pëlqen më shumë. Me shumë pak punë do të kemi patate krokante që do t’i pëlqejnë të gjithëve.

Si një zbukurim ato janë perfekte, por as për një meze të lehtë nuk dëmton, shtoni disa salca të ndryshme dhe të gjithë do të kënaqen. Unë thashë, zgjidhni disa patate të mira, erëzat që ju pëlqejnë më shumë dhe ... në kuzhinë!

Pykë patate

Author:
Shërbime: 5

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 4 patate të mesme
 • 1 lugë speci
 • 1 tsp piper i zi
 • 1 lugë qimnon
 • 1 lugë pluhur hudhër
 • 1 lugë çaji majdanoz
 • vaj ulliri
 • kripë

Preparación
 1. Ne do të fillojmë duke ndezur furrën në 250ºC sepse kjo do të shkojë shumë shpejt.
 2. Gjëja e parë është të lani patatet, ne do ta bëjmë atë tërësisht pasi nuk do t'i heqim lëkurën. Kur bëhet në këtë mënyrë, lëkura është krokante dhe shumë e pasur.
 3. Ne do të presim patatet në gjysmë, për së gjati, tani secila gjysmë në 3 ose 4 pjesë duke bërë pykë.
 4. Vendosim pykat e patates në një enë dhe sipër vendosim një shi me vaj ulliri, i lyejmë mirë.
 5. Në një tas vendosim të gjitha erëzat dhe një majë të kripës. Hedhim erëzat mbi patatet dhe i bëjmë, duke shpërndarë erëzat mirë.
 6. Vendosni pykat e patates në tavën e furrës në mënyrë që të skuqen mirë.
 7. Piqni për 40-45 ′, patatet do të jenë të arta dhe të freskëta ndërsa janë të buta brenda.
 8. Shijoni recetën!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lulu dijo

  Unë ndoqa recetën dhe ata shijuan mirë, por unë duhej të rritja temperaturën e furrës në 300 dhe të prisja 20 minuta shtesë që të gatuheshin dhe ato nuk ishin aq të freskëta.