Pure pule dhe perime

Pure pule dhe perime

Kremrat dhe puret janë enët thelbësore në të gjitha stinët, sidomos në dimër, ku temperaturat e ulëta ftojnë të kenë enë të nxehta dhe lugë. Për këtë arsye, është e rëndësishme të keni pjata si kjo në librin e gatimit, të shëndetshme, ushqyese dhe perfekte për të gjithë familjen. Përveç kësaj, puret formojnë bazën e ushqimit për foshnjat dhe fëmijët e vegjël, prandaj këto lloj recetash janë thelbësore në shtëpi.

Kjo pure është i përshtatshëm për fëmijë nga 8 deri në 10 muaj dhe të gjithë përbërësit e përdorur janë lehtësisht të tretshëm. Pure pule dhe perime është shumë e plotë dhe e kënaqshme, e cila është e përkryer për ta pasur në mbrëmje si një pjatë e vetme. Në rast se doni ta merrni si pjatë kryesore, mund ta shoqëroni këtë pure të shijshme me një peshk të pjekur në skarë ose një omëletë perimesh. Pa zhurmë të mëtejshme zbresim në kuzhinë!

Pure pule dhe perime
Pure pule dhe perime

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Mëngjesi
Shërbime: 6

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 shkop daulle dhe një kufomë pule
 • 2 zanahorias
 • Një copë kungulli
 • 2 presh
 • 1 patate mesatare
 • Një qepë
 • Vaj ulliri i virgjër
 • kripë

Preparación
 1. Së pari ne do të heqim dhe pastrojmë shumë mirë të gjitha perimet.
 2. Pasi të jenë gati, i presim në pjesë të vogla.
 3. Tani, ne vendosim një bazë me vaj ulliri të virgjër në tenxhere të shpejtë dhe e vendosim atë në zjarr.
 4. Shtoni të gjitha perimet së bashku dhe skuqini për disa minuta në nxehtësi mesatare.
 5. Ndërsa perimet po skuqen, ne do ta pastrojmë pulën shumë mirë me ujë për të hequr gjakun.
 6. Ne heqim yndyrën e tepërt në mënyrë që pureja të jetë më e lehtë dhe e shëndetshme.
 7. Sapo perimet të marrin ngjyrë, shtoni pulën dhe lëreni të skuqet për disa minuta.
 8. Pas kësaj kohe, shtojmë ujë për të mbuluar ose derisa të arrijmë në shenjën e treguar.
 9. E mbulojmë tenxheren dhe e lëmë në zjarr të fortë derisa të fillojë të dalë avulli.
 10. Ne ulim zjarrin dhe gatuajmë për rreth 18 minuta.
 11. Pas kësaj kohe, ne e heqim tenxheren nga nxehtësia dhe e lëmë valvulën të bjerë plotësisht dhe është e sigurt të hapni tenxheren me shpejtësi.
 12. Nxjerrim pulën dhe e lëmë të ngrohtë.
 13. Ne heqim perimet dhe i vendosim në gotën e blenderit.
 14. Ne rezervojmë ujin që rezulton nga gatimi.
 15. Me mikser, ne përziejmë të gjitha perimet, duke shtuar supë në sasi të vogla derisa të marrim një pure të lehtë.
 16. Ne heqim të gjithë mishin nga pula dhe heqim kufomat dhe kockat.
 17. Shtoni pulën në perime dhe përziejeni përsëri derisa gjithçka të integrohet mirë.
 18. Ne jemi duke shtuar supë derisa të marrim strukturën e dëshiruar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.