Pule me karotë dhe kungull

Pule me karotë dhe kungull, një merak i shijshëm sezonal që mund të përgatitemi për ta ngrënë. Kungulli dhe karota japin një aromë shumë të mirë dhe shoqërojnë shumë mirë çdo pjatë.

Pula është gjithashtu një mish që është shumë i popullarizuar dhe në shumë më shumë salcë, perimet i japin pulës një aromë të mirë. Mund të shtojmë edhe më shumë perime nëse ju pëlqen, kjo Chicken Guido pranon shumë variante, mund të shtohet përveç perimeve të tjera, mund të vendosni kërpudha, patate ose ta shoqëroni me pak oriz të bardhë.

Pule me karotë dhe kungull

Author:
Lloji i recetës: Mish
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 pulë në copa
 • 1 copë kungull
 • 2 zanahorias
 • 1 Cebolla
 • 1 copë piper jeshil
 • 100 gr Nga mielli
 • 200 ml. verë e Bardhë
 • Vaj ulliri
 • piper
 • Kripë

Preparación
 1. Për të përgatitur pulën me karota dhe kungull, ne do të fillojmë duke pastruar pulën dhe duke e prerë atë. Ne e sezonojmë atë.
 2. Vendosim një pjatë me miell, pulën e lyejmë në miell.
 3. Marrim një tavë të gjerë, shtojmë vaj ulliri dhe e vendosim në zjarr të fortë. Shtoni copat e pulës dhe skuqini ato.
 4. Lajmë perimet, qërojmë karotat dhe i presim në feta. Ne qërojmë kungullin, pastrojmë farat dhe fijet dhe e presim në sheshe të vogla.
 5. Qëroni dhe prisni qepën dhe specin jeshil në copa të vogla.
 6. Kur të shohim që pula është gati kafe e artë, ulim nxehtësinë, shtojmë qepën dhe specin jeshil dhe në këtë mënyrë do të skuqet me pulën.
 7. Pasi qepa të jetë zier, shtojmë karotat dhe kungullin, i përziejmë dhe i lëmë të gjitha të kalojnë disa minuta për pak aromë. Shtojmë edhe pak kripë.
 8. Shtoni verën e bardhë, lëreni të avullojë alkooli. Shtoni një gotë ujë dhe lëreni gjithçka të gatuhet për rreth 30 minuta.
 9. Nëse është e nevojshme, mund të shtohet më shumë ujë. Pasi karota dhe kungulli të jenë të butë, ne shijojmë salcën, mund të shtoni më shumë kripë dhe piper. Nëse është gati ne fikemi dhe jemi gati për të shërbyer.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.