Pule me karkaleca deti

pule-me-karkaleca

Pule me karkaleca deti ose detShtë një kombinim i mishit dhe peshkut. Një pjatë tradicionale e gastronomisë së Katalonjës, një pjatë e shkëlqyeshme për t’u përgatitur gjatë festave.

Isshtë një pjatë shumë e mirë, pasi që ky kombinim së bashku me salcën që përgatitet me pickimin është spektakolar në të cilin nuk mund të mungojë një copë e mirë buke.

Pule me karkaleca deti

Author:
Lloji i recetës: sekonda
Shërbime: 5

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • Nje pule
 • 2 ose 3 karkaleca deti për person
 • Një qepë mesatare
 • 6 lugë gjelle pure domate
 • Një gotë konjak
 • 2 gota me lëng mishi peshku
 • Vaj dhe kripë
 • Për kafshimin:
 • 1-2 feta bukë nga një ditë më parë
 • Disa bajame të thekur (12 bajame)
 • Disa arra pishe
 • 2 hudhra

Preparación
 1. Së pari pastrojmë pulën dhe e presim në copa, shtojmë pak kripë dhe piper.
 2. Në një tenxhere me pak vaj ne skuqim pulën dhe rezervojmë, në të njëjtin vaj kemi skuqur karkalecat, ne rezervojmë.
 3. Vendosim edhe pak vaj nëse është e nevojshme dhe vendosim të gjithë përbërësit e copëtuar, e skuqim pak, e heqim dhe e vendosim në një llaç dhe e shtypim.
 4. Në të njëjtën tavë vendosim qepën të piqet kur të marrë pak ngjyrë do të vendosim domaten e shtypur dhe do ta lëmë të gatuhet.
 5. Kur shohim që domatja është tashmë aty, vendosim pulën dhe shtojmë gotën me raki, kur alkooli të avullojë, vendosim lëngun e peshkut dhe mishin e grirë dhe e lëmë të gatuhet për rreth 40 minuta, shijojmë kripën dhe shohim që pula është e butë, po nuk e lëmë pak.
 6. Ne vendosim karkalecat sipër dhe e lëmë për disa minuta, ne fikim nxehtësinë.
 7. Dhe të shërbejë.
 8. Nëse e përgatisim nga një ditë në tjetrën, salca është shumë më e mirë dhe pula merr më shumë aromë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose M Arderio dijo

  Sot e bëj përsëri. Kjo recetë është e mrekullueshme.

  Faleminderit Montse !!!!

 2.   Carlos dijo

  recetë shumë e mirë

 3.   Dhimbje dijo

  Veryshtë shumë mirë, i jap një dhjetëshe !!!