Provoni këto petulla me gëzof super!

petulla me gëzof

Zakonisht përgatitni mëngjese speciale në fundjavë? Nëse po, regjistrohu për një tjetër. recetë petullash me gëzof super me gëzof! Një nga të preferuarat e mia deri më sot për strukturën e saj. Nuk doni t'i provoni ato? Me pak kos dhe pak mjaltë janë të shijshme.

Filloni ditën duke shijuar këto petulla, ky është me të vërtetë një fillim i mirë i ditës. Dhe bërja e tyre do t'ju marrë pak më shumë se 20 minuta, pasi ka pak më shumë për të bërë sesa të përzieni të gjithë përbërësit. Çfarë është më mirë të zgjoheni dhe t'i gjeni të sapobëra në tryezë? Plotësisht pajtohem.

Tashmë ju kam thënë që i kam shërbyer por më shkojnë në mendje kaq shumë shoqërime për këto petulla… klasike si mjalti, ushqyes si kremrat e arrave dhe freskuese si frutat. Është fundjavë! Kombinojini ato me atë që ju pëlqen dhe ndjeheni!

Receta

Provoni këto petulla "me gëzof" super me gëzof!
Këto petulla me gëzof janë super me gëzof. Përgatitini për mëngjes dhe shërbejini me kos, mjaltë dhe/ose copa frutash të freskëta.
Author:
Lloji i recetës: mëngjes
Shërbime: 8-10
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 3
 • 60 gr. gjalpë i shkrirë (plus edhe pak për të lyer tavën)
 • 150 g qumësht
 • 30 g e sheqerit
 • 150 g Nga mielli
 • Oon lugë çaji me thelb vanilje
 • 12 g. maja kimike.
 • një majë kripe
Preparación
 1. Fillojmë duke i ndarë të verdhat nga të bardhat.
 2. Në një tas, rrahim lehtë të verdhat e vezëve dhe i përziejmë me qumësht dhe gjalpë të shkrirë.
 3. Atëherë shtoni përbërësit e fortë: sheqerin, miellin, kripën dhe majanë kimike dhe i përziejmë sërish derisa të arrihet një masë homogjene.
 4. atëherë ne montojmë të bardhët deri në pikën e borës për t'i inkorporuar më vonë butësisht dhe me lëvizje mbështjellëse në përzierjen e mëparshme.
 5. Tani që kemi tryezën, lyejmë me yndyrë një tigan që nuk ngjit dhe e ngrohim.
 6. Shtojmë pak lugë brumi në qendër dhe lëreni të skuqet për dy ose tre minuta në zjarr mesatar, derisa të shfaqen flluska të vogla në sipërfaqe.
 7. Pastaj, kthejeni me një shpatull dhe gatuajeni për rreth një minutë nga ana tjetër.
 8. E heqim petullën nga tava dhe përsërisim të njëjtat hapa me të dytën, derisa t'i përfundojmë të gjitha. Nëse keni një tigan mjaft të madh, mund t'i bëni dy nga dy, siç bëra unë.
 9. Për të mbaruar shtojmë shoqërimin tonë të preferuar dhe u ulëm të shijonim petullat tona me gëzof.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.