Provoni këtë sallatë të marinuar me tofu, thjerrëza dhe avokado

sallatë tofu e marinuar, thjerrëza dhe avokado

Sallatat mund të bëhen një pjatë shumë e plotë dhe të shërbehen si një pjatë e vetme. Prova është kjo sallatë tofu e marinuar, thjerrëza dhe avokadodhe çfarë propozoj sot. Një sallatë me një sasi të konsiderueshme proteinash dhe yndyrnash të shëndetshme siç do të keni kohë ta kontrolloni.

Disa gjethe jeshile shërbejnë si bazë për këtë sallatë. Spinaq, endive dhe rukola janë disa nga të preferuarat e mia për ta përgatitur, por ju mund të krijoni përzierjen tuaj. Idealja është të kombinoni gjethet me ngjyra, tekstura dhe shije të ndryshme dhe ta përshtatni përzierjen për çdo stinë.

Tofu do të jetë i vetmi përbërës që do të duhet të gatuani për këtë sallatë. Dhe është se ky përbërës mund të jetë shumë i butë nëse nuk i jepet njëfarë hir. Prandaj sot marinojini me disa erëza dhe e shtoni në sallatën e ngrohtë. A ju pëlqen ideja? Ndiqni hap pas hapi dhe shijoni këtë sallatë me tofu të marinuar, thjerrëza dhe avokado dhe disa mollë të pjekura me kos per embelsire.

Receta

Provoni këtë sallatë të marinuar me tofu, thjerrëza dhe avokado
Jeni duke kërkuar për një sallatë të plotë që shërben si një pjatë e vetme? Provoni këtë sallatë të marinuar me tofu, thjerrëza dhe avokado. Do t'ju pëlqejë!
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
Për tofu
 • 400 g. tofu e fortë
 • ⅔ gotë ujë
 • P lugë çaji pluhur hudhër
 • 1 lugë çaji spec paprika të ëmbël
 • ½ lugë çaji paprika e nxehtë
 • 1 lugë çaji rigon
 • ½ lugë çaji pluhur qimnoni
 • P lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë çaji salcë soje
Për sallatën
 • Gjethet e ndryshme: ndër të tjera spinaqi, endive dhe rukola
 • 200 gr. thjerrëzat e gatuara
 • 2 avokado
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper i zi
Preparación
 1. Pritini tofu në kube dhe e vendosim në një tigan bashkë me ujin dhe erëzat: hudhrën, paprikën, rigonin, qimnonin, kripën dhe piperin.
 2. Ne ngrohim dhe gatuajmë në zjarr mesatar derisa uji të jetë konsumuar.
 3. Pastaj, shtoni vajin dhe skuqeni për 10 minuta mbi nxehtësinë mesatare deri në kafe të artë.
 4. Pasi të artë, shtoni salcën e sojës dhe kaloni një minutë tjetër. Më pas, e heqim në një pjatë dhe e rezervojmë.
 5. Pasi të jetë bërë tofu, përgatisim pjesën tjetër të përbërësve për sallatën. I presim gjethet jeshile dhe vendosini në bazën e sallatës.
 6. Shtojmë thjerrëzat i gatuar. Nëse janë të konservuara, mos harroni t'i kaloni paraprakisht nga rubineti i ujit të ftohtë.
 7. pastaj, shtoni tofu dhe përzieni gjithçka
 8. Së fundi, shtoni avokadon rrotullohen dhe kaliten me vaj, kripe dhe piper.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.