Pjatë domate të pjekur dhe lulelakër

Pjatë domate të pjekur dhe lulelakër

Në shtëpi nuk kemi qenë kurrë dembelë të ndezim furrën. Në verë ne vazhdojmë ta përdorim atë për të përgatitur pjata si kjo pjatë domate dhe lulelakër të pjekur. Një pjatë e thjeshtë për t’u përgatitur dhe akoma më e lehtë për t’u ngrënë, të cilën mund ta plotësoni duke përfshirë një bishtajore ose drithëra.

Nëse më pëlqen kjo lloj pjate për diçka, kjo është për shkak se ato nuk japin punë. Thjesht vendosni përbërësit në një tas, i sezoni me bujari, i vendosni në furrë dhe prisni. Prisni që furra të bëjë punën e saj dhe ktheni disa perime të pjekura dhe të skuqura lehtë me të cilën të befasoj në tryezë.

Koha e pjekjes do të ndryshojë në varësi të furrës dhe mënyrës së prerjes së perimeve. Në rastin tonë kanë qenë 30 minuta në furrë; pak më shumë sesa na u desh për të përgatitur tryezën dhe këto gota të vogla komposto dhe djathë të rrahur si ëmbëlsirë për darkë. A guxoni të përgatisni këtë lulelakër të pjekur dhe domate?

Receta

Pjatë domate të pjekur dhe lulelakër
Kjo pjatë domate dhe lulelakër e pjekur është një pjatë e thjeshtë që mund të shërbehet vetë ose si shoqëruese e shumë përgatitjeve.

Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 1

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • ½ lulelakër
 • On qepë e kuqe
 • 1 Tomate
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 1 degëz rozmarinë
 • 1 degëz trumze limoni
 • P lugë çaji e ëmbël + spec i nxehtë

Preparación
 1. Nxehim furrën në 220ºC
 2. Pritini lulelakrën në feta dhe vendosini këto si bazë në burim.
 3. Shtoni qepën e prerë në julien dhe domaten e copëtuar.
 4. Ne sezonojmë me një shi të vajit të ullirit, sezonojmë dhe me duart tona bëjmë që të gjithë përbërësit të shkojnë mirë me to.
 5. Sasi e vogël pak speci, shtoni degëzat e rozmarinës dhe trumzës në burim dhe vendoseni në furrë.
 6. Piqni 20 minuta ose derisa lulelakra të skuqet lehtë.
 7. Shërbejmë pjatën e domateve të pjekura dhe lulelakrës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.