Petulla të shijshme me banane dhe çokollatë për mëngjes

Pancakes me banane dhe çokollatë

Janë bërë petullat e mia të preferuara, kjo i thotë të gjitha. Janë petulla me banane dhe çokollatë Jo vetëm që janë të thjeshta dhe të shpejta për t'u përgatitur, por janë edhe shumë të shëndosha, siç më pëlqejnë mua dhe janë të shijshme. A nuk dëshironi t'i provoni tashmë?

Unë nuk bëj petulla aq shpesh sa mendoj t'i bëj. E pranoj që në mëngjeset e fundjavës, që është koha kur mund ta bëja, shpesh bëhem dembel. Por këto petulla bëjnë nxjerrim mikserin dhe tiganin ia vlen.

Mesha duhen 10 minuta për t'u përgatitur, sa kohë do t'ju duhet të vendosni të gjithë përbërësit në gotën e blenderit. Dhe atëherë nuk do ta keni problem t'i gatuani këto petulla në tigan; Edhe e para do të dalë mirë. Mund t’i shoqëroni me sheqer, mjaltë, fruta... por nuk kanë nevojë për asgjë. A ju pëlqejnë petullat? Provoni edhe këto tërshërë, banane dhe kakao.

Receta

Petulla të shijshme me banane dhe çokollatë për mëngjes
Këto petulla të shijshme me banane dhe çokollatë janë ideale për mëngjesin e fundjavës. Ne ju mësojmë se si t'i përgatisni ato hap pas hapi
Author:
Lloji i recetës: mëngjes
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 150 g. Nga mielli
 • 2 banane
 • 2 vezë L
 • 200 ml. qumësht
 • 1 lugë sheqer
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje
 • 2 lugë copa çokollate
 • një majë kripe
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Qërojmë bananet dhe i presim ne feta te holla.
 2. Ne hedhim në një gotë tas ose blender miell, maja, sheqer dhe kripë.
 3. Ne përfshijmë vezët dhe qumështin dhe i përziejmë me mikser derisa të përftohet një brumë.
 4. Pastaj shtojme fetat e bananes dhe patate të skuqura çokollatë
 5. Ne ngrohim një tigan që nuk ngjit dhe shtoni pak vaj ulliri.
 6. Kur vaji të jetë i nxehtë, shtoni një lugë brumi dhe presim të bëhet nga njëra anë.
 7. Kështu që ne kthehemi dhe e gatuajmë nga ana tjetër derisa të kryhet.
 8. Pasi të jetë bërë e shërbejmë në një pjatë dhe bëjmë petullën e radhës. Pra deri në përgatitni 8 ose 9 petulla bujare që dalin me këtë brumë.
 9. Tani po, shijojmë petullat me banane dhe çokollatë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.