petulla me spinaq

petulla me spinaq, e thjeshtë dhe e pasur. Kjo është një nga ato pjatat e shpejta për të përfituar nga ato që kanë mbetur spinaq dhe në të njëjtën kohë për të ngrënë perime në mënyrë të shkëlqyer.

Këto petulla janë shumë të mira, mund të formohen edhe në petull, është një mënyrë e mirë për të ngrënë perime, sidomos për ata që nuk duan, në këtë mënyrë këto petulla janë shumë të mira dhe me prekjen e djathit spinaqi nuk është e dukshme. Është një recetë e mirë për të futur perime tek të vegjlit.

petulla me spinaq
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 gr spinaq
 • 2 thelpinj hudhre
 • Vezë 2
 • 50 gr djathë i integruar
 • 2-3 lugë miell
 • vaj
 • Kripë
Preparación
 1. Përgatisim petullat me spinaq, gjëja e parë që do të fillojmë duke larë spinaqin. Qëroni hudhrat dhe grijini shumë të vogla.
 2. Nxehim një tigan me pak vaj, shtojmë hudhrat e grira, para se të marrin ngjyrë shtojmë spinaqin dhe i kaurdisim. E lëmë 4-5 minuta dhe e fikim. Ne rezervuam.
 3. Në një enë shtoni vezët, i rrahim, shtoni spinaqin e kaurdisur dhe djathin e grirë, sasia do të jetë sipas dëshirës tuaj, shtoni nja dy lugë miell, përzieni gjithçka shumë mirë. Nëse brumi është shumë i lëngshëm, mund të shtoni një lugë tjetër miell.
 4. Përgatisim një tigan me pak vaj për të bërë petullat, mund të skuqen ose të piqen me pak vaj.
 5. Kur te kemi nxehur vajin me luge te madhe do te hedhim pjese nga brumi, do te ndahen qe te mos ngjiten me njeri tjetrin. lini një minutë nga njëra anë dhe kthejeni, lërini të mbarojnë gatimin.
 6. Nxjerrim petullat dhe i vendosim në një pjatë ku do të kemi letër kuzhine për të hequr vajin e tepërt. Ne ia kalojmë ato një burimi dhe listash.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lola Fernandez-Sanchez dijo

  Unë zakonisht i bëj kaq të shijshme por nuk i kam vënë djathë por do t'i provoj