Petit pois a la française (ose bizele franceze)

L bizele të njoma Ato janë pjesë e atyre ushqimeve që ne priremi t'i harrojmë në kuzhinat tona dhe, nëse shfaqen në to, e bëjnë atë në një mënyrë shumë delikate (të fshehura në oriz, për shembull). Sot vendosa të shkoj në shpëtim të bizeleve me ndihmën e një recetë që na vjen nga Francë, shumë e lehtë për t’u bërë dhe shumë ekonomike.

Bizele franceze

Shkalla e vështirësisë: Shumë e lehtë

Koha e Përgatitjes: Minuta 20

Përbërësit për 4 persona:

 • Gjysmë kilogram bizele të njoma (të freskëta ose të ngrira, siç preferoni. Nëse janë të freskëta, do të duhet më shumë për t’u bërë) *
 • 1 qepë i vogël
 • 3 dhëmbë të ajo
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë të shijojë
 • Piper i bardhe
 • Pak nga sheqer

* Në rastin tim ato ishin të freskëta, por unë më parë i kisha zier dhe i kam ruajtur në frigorifer.

Përpunimi:

Në një tenxhere vendosni ujë me pak kripë dhe, kur të fillojë të vlojë, shtoni bizele të njoma. Kur të jenë të butë, hiqini nga zjarri dhe vendosini të kullojnë.

Bizele franceze

Në një tenxhere vendosni lugën e vaj ulliri, shtoni qepë julienned, the thelbet e hudhres pritini në feta dhe lërini gjithçka të ziejë në zjarr të ngadaltë. Pasi qepa të jetë pothuajse transparente, shtoni bizele të njoma, një e katërta gotë ujë, Spec, el sheqer dhe lëreni në nxehtësi mesatare derisa salca të zvogëlohet (korrektohet për kripë nëse është e nevojshme).

Bizele franceze

Dhe voila, ju tashmë keni tuajat bizele franceze gati për të shijuar.

Bizele franceze

Në kohën e shërbimit ...

Unë kam përfunduar prekja franceze recetë duke i shërbyer bizele me një vezë poche në qendër, por në realitet ato janë zbukurime tradicionale të mishit të bardhë.

Sugjerimet e recetave:

 • Para së gjithash mos harroni se edhe nëse jeni dietë ka ushqime që nuk duhet t’i eliminoni plotësisht. Nëse nuk keni ndonjë problem shëndetësor dhe mjeku juaj ju tregon ndryshe, ju mund të hani vezë në moderim (jo më shumë se 3 në javë) ose vaj ulliri, e cila është e dobishme për shëndetësor, por edhe në moderim (2 ose 3 lugë gjelle në ditë janë të mjaftueshme).
 • Receta 100% origjinal y frengjisht tradicionale gjithashtu bartin marule prerë në shirita (zier pranë bizeleve) dhe një lugë gjelle e gjalpë (shtuar pak para se të shërbeni).
 • Mund të sugjeroj të shtoj flokëkuq, brokoli, etj në mënyrë që garnizon të jetë më i plotë, por atëherë unë nuk do të flas më për recetë tradicionale, por një shpikje e imja që natyrisht jeni të lirë ta provoni nëse preferoni.

Më e mira…

Nëse jeni duke kërkuar një foshnjë ose jeni në tremujorin e parë të shtatzënisë, kjo recetë mund t'ju ndihmojë shumë. bizele të njoma janë një ushqim i rëndësishëm në këto faza për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të acid folik, e cila përmirëson pjellorinë dhe ndihmon fetusin të zhvillohet.

Ju befte mire! Shijoni recetën dhe kaloni një të Dielë të mbarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   energji dijo

  Epo, unë nuk e dija këtë recetë të vogël frënge dhe se djali im është francez! oh sa i qetë e kishte! sepse ato duhet të jenë shumë të shijshme, unë i dua bizelet ashtu, si pjatë e parë, i dua! një brohoritje

 2.   Botë dijo

  Epo, thuaji që të lëshojë që në Francë ka shumë më tepër se krepa dhe briosh! Hahaha Hej, mbase doja të të befasoja… :)

  Përshëndetje, mon amour!