Petë të skuqura të mbushura me flan

Petë të skuqura të mbushura me flan Janë një ëmbëlsirë e shijshme, shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur.

Ideale për të shoqëruar një kafe apo për një meze të lehtë, një ëmbëlsirë që do ta pëlqejë të gjithë, pasi flan është një ëmbëlsirë shumë e njohur.

Petë të skuqura të mbushura me flan
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 gotë qumështi
 • 1 zarf i përgatitur për flan
 • 6-8 lugë sheqer
 • Vaj luledielli
 • 1 pako petë
 • Sheqer pluhur
Preparación
 1. Për të bërë petat e skuqura të mbushura me flan do të fillojmë me përgatitjen e petës, do të ndjekim hapat e prodhuesit.
 2. Qumështin e treguar në zarf e vendosim në një tenxhere të ngrohet duke hequr një pjesë që rezervojmë në një gotë. Qumështit që kemi në zjarr ia shtojmë sheqerin, do e përziejmë që të tretet mirë.
 3. Ne goten ku kemi qumeshtin qe kemi rezervuar shtojme zarfin e flanit, e trazojme dhe e perziejme mire derisa te hidhet mire dhe te mos kete gunga.
 4. Kur qumështi që kemi në zjarr të fillojë të vlojë, shtojmë atë që ka në gotë, e trazojmë pa ndalur derisa të fillojë të trashet.
 5. Pasi kremi të jetë i trashë, hiqeni nga zjarri. E lëmë të ftohet.
 6. Brumin e petës e vendosim në banak dhe në çdo brumë nga një lugë krem ​​mbyllim brumin duke mbyllur skajet me pirun.
 7. Nxehni një tigan me vaj të bollshëm në zjarr mesatar, kur të jetë nxehtë shtoni petat, skuqini nga të dyja anët për nja dy minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 8. I heqim kur te jene do i vendosim ne nje pjate ku do te kemi nje flete kuzhine qe te liroj vajin e tepert.
 9. I vendosim petat në një pjatë servirjeje, i spërkasim me sheqer pluhur dhe i shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.