Patty pule dhe djathë i kuruar

Patty pule dhe djathë i kuruar

L empanadat Ato janë një nga pjatat e mia të preferuara, gjithmonë më pëlqen ta bëj dhe ndryshojnë shumë në mbushjen e saj. Shtë një brumë shumë i thjeshtë dhe i shpejtë për t’u bërë, si dhe ai Shumë i shkathët Falë faktit që mund ta mbushim me çfarë të duam.

Kjo recetë është shumë e shëndetshme dhe mund të jetë një 10 për sa i përket darka ose dreka e fëmijëve. Duke e ngrënë me duar, fëmijët mund ta trajtojnë atë shumë më mirë, duke zbuluar cilësi dhe shije të reja, duke zgjeruar gamën e tyre të ushqimeve të shëndetshme.

Përbërës

Për mbushjen:

 • 2 gjokse pule.
 • 1 qepë.
 • Kripë.
 • Vaj ulliri
 • Majdanoz.

Për masën:

 • 225 g miell.
 • 50 g vaj ulliri.
 • 125 g ujë.
 • 1 lugë çaji maja kimike.
 • Majë kripe
 • Vezë e rrahur (për të pikturuar dhe vulosur skajet).

Për beshamelin:

 • 3-4 lugë vaj ulliri.
 • 2-3 lugë miell.
 • Djathë i kuruar.
 • Qumësht
 • Kripë.
 • Një majë arrëmyshk

Preparación

Së pari, ne do të bëjmë brumë i empanadës sonë. Për ta bërë këtë, ne do të vendosim miellin me maja në një tas dhe do të shtojmë vajin dhe ujin përmes një vullkani të vogël që do të krijojmë me duart tona. Ne do të gatuajmë mirë derisa të kemi një brumë homogjen, elastik dhe të lagur.

Atëherë ne do të bëjmë mbushje. Për ta bërë këtë, ne do të presim qepën shumë imët dhe do të presim gjokset e pulës në zare të mesme. Ne do të skuqim gjithçka në një tigan me një bazë të mirë të vajit të ullirit.

Ndërkohë, ne jemi duke bërë djathë i kuruar beshamel. Ne do të vendosim një tenxhere në zjarr, do të shtojmë një sfond të mirë me vaj ulliri dhe, kur të jetë i nxehtë, do të shtojmë miellin. Ne do të trazojmë në mënyrë që të humbasë aromën e papërpunuar dhe gradualisht do të përfshijmë qumështin. Shtoni kripën dhe arrëmyshkun për shije dhe kubikët e vegjël të djathit, derisa të shkrihen dhe të lini një besamel të lehtë.

pastaj, ne do ta montojmë empanadën. Ne do të shtrijmë dy pjata të brumit, një në një fletë pjekje, do të vendosim mbushjen sipër dhe do të mbulojmë me beshamelin e djathit. Ne do të mbyllim me fletën tjetër të brumit dhe do të mbyllim skajet me vezë të rrahur.

Në fund, ne do të mbyllim skajet e byrekut dhe do të lyejmë të gjithë sipërfaqen me vezë të rrahur. Ne do të piqem gjatë 25-30 minutos.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Patty pule dhe djathë i kuruar

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 361

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.