Petë me karkaleca deti dhe sepje

Petë me karkaleca deti

Unë jam veçanërisht një adhurues i petëve të trasha, atyre makaronave të holla dhe të shkurtra që mund të përdoren në paella, petë, supë, etj. Normalisht që i bëj për bythë të gjyshes ose për petë, por sot e paraqes këtë përzierje e fideua dhe paella shumë e pasur.

Një i pasur recetë peshku me petë Kjo heq ndjesinë siç thonë ata këtu në Andaluzi. Kjo recetë është shumë e shijshme për ato dreka familjare ku mund të shijoni shoqërinë e tyre në ato të diela tipike në mot të mirë.

Përbërësit

 • 200 g karkaleca deti.
 • Vaj ulliri
 • 1 gotë verë të bardhë
 • Ujë
 • 1 presh
 • 3 thelpinj hudhre.
 • 3 lugë salcë domate.
 • 1 përplasje.
 • 250 petë të trasha.
 • Kripë.
 • Piper i zi i bluar
 • Pika e ngjyrosjes së ushqimit ose shafranit.

Preparación

Së pari, ne do të heqim karkalecat dhe do t'i rezervojmë trupat e tyre për më vonë dhe, me predhat e tyre, do të bëjmë një stok ose lëng mishi peshku. Për ta bërë këtë, në tenxhere do të vendosim një sfond të mirë me vaj ulliri dhe do t'i shtojmë së bashku me jeshilen e preshit, duke ushtruar pak presion mbi kokat në mënyrë që ato të lëshojnë aromën e tyre. Lëreni të gatuhet për disa minuta dhe shtoni verën e bardhë, kur alkooli të avullojë, mbulojeni me ujë dhe shtoni kripë që të gatuhet për rreth 30 minuta në nxehtësi të ulët.

Pastaj, në një tigan paella do të vendosim një sfond të mirë me vaj ulliri dhe kur të jetë i nxehtë do të bëjmë dolli në petë, duke i tundur mirë që të mos digjen shumë, dhe ne do ta heqim atë në letër thithëse.

Në të njëjtën tigan do të shtojmë presh i prerë në kubikë dhe 3 thelpinjtë e hudhrës, të grirë dhe të pjekur. Pastaj, shtoni sepjet e prera në kubikë dhe gatuajini për rreth 15 minuta.

Pas kësaj kohe do të shtojmë domaten e skuqur, kripën, piperin e zi të bluar, ngjyruesin ose shafranin dhe petët, duke i trazuar mirë për të lidhur aromat dhe do të mbulojmë me dyfishin e peshkut të bërë më parë. Ne do të gatuajmë derisa të jenë e thatë dhe petë është e butë.

Shënim

Receta origjinale tregon se pasi të keni skuqur 5 minuta në tavë kur të kemi mbuluar me ujë, ajo duhet të futet në furrë e nxehur 10 minuta në 240ºC.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Petë me karkaleca deti

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 324

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.