Çngjyrosja e gatuar me patate

Çngjyrosja e gatuar me patate

Mbaj mend që hera e parë që hëngra këtë pjatë ishte kur isha i vogël (isha rreth shtatë apo tetë vjeç) në shtëpinë e gjyshes time. Në fillim nuk më pëlqente, pasi nuk jam shumë peshk, por ajo supë me aromë shumë të butë, e kalitur me një uthull dhe ato patate dhe karrota për fëmijë, I kam dashur!

Isshtë një pjatë shumë e shëndetshme që kur mezi përmban kalori, kështu që do të jetë mirë për ata njerëz që janë në dietë, dhe gjithashtu shumë të pasur tani në dimër që ato që dëshironi janë enët e nxehta dhe lugë. Nëse nuk e keni provuar akoma, ju rekomandoj shumë që ta bëni. Ju nuk do të pendoheni!

Çngjyrosja e gatuar me patate
Çngjyrosja e gatuar me patate dhe karota është ideale nëse jeni në dietë dhe dëshironi të merrni një "tufë" të mirë recetash të shëndetshme. Përfshini këtë!
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4-5
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 fshikëza, të prera në feta
 • 3 patate të mesme
 • 2 zanahorias
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1 Cebolla
 • 2 gjethe dafine
 • Kripë
 • Vaj ulliri
 • uthull
 • ujë
Preparación
 1. Në një tenxhere do të shtojmë të gjithë përbërësit një nga një. Gjëja e parë do të jetë pastrimi i peshk dhe prerë atë në feta, përfshirë bishtin dhe përjashton kokën.
 2. L hudhër ato do të jenë të qëruara dhe të plota, qepë prerë në gjysmë në dy pjesë të mira, të dyja flokëkuq Ata do të qërohen dhe priten në kube, ashtu si patatas.
 3. Ne do ta mbushim tenxheren me ujë, dhe shtojmë lë gji, kripë dhe një spërkatje e vaj ulliri.
 4. Gjëja tjetër do të jetë të mbuloni tenxheren dhe të lini gjithçka të gatuhet përafërsisht 20-25 minutos.
 5. Sapo patatet të jenë të buta, ne do të shtojmë një avion të mirë uthull dhe do të lëmë edhe 5 minuta. Ne trazojmë dhe kaq! Të gjithë drekojnë!
Notas
Nëse ju pëlqen majdanoz ose koriandër mund të shtoni disa degëza në 5 minutat e fundit të gatimit.
Mund të ndërroni uthullën me pak lëng limoni.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 250

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   vrapues55 dijo

  MIR D I SHENJSHM DHE I pasur, FALEMINDERIT

 2.   Hoze P. dijo

  Unë jam profane në kuzhinë dhe e kam ndjekur këtë recetë hap pas hapi, (e përsëris di shumë pak dhe nuk qesh), pyetja ime ... kur gatuhet fërkimi?
  E vendos kur thua: shto të gjithë përbërësit një nga një ... Imagjinoni se si duket fshikëzimi.

 3.   Hoze P. dijo

  Unë jam një fillestar në gatim, para së gjithash, dhe kërkoj falje për injorancën time. Por a shtohet zbardhja në fillim me të gjithë përbërësit? Unë e kam bërë kështu dhe imagjinoj si doli. A mund ta konfirmoni për mua?
  Faleminderit shumë dhe përshëndetjet.

 4.   maria dijo

  Kjo recetë është e shkëlqyer dhe shumë e shëndetshme.