Celiacs: patate të skuqura pa gluten

Patatet e skuqura janë role të vogla që janë shumë të shijshme për tu shërbyer me mbushje të ndryshme kur përgatisim një starter informal dhe për këtë arsye do t'ju mësoj se si t’i bëni në mënyrë që të gjithë celiaket t’i shijojnë plotësisht pa gluten.

Përbërësit:

150 cc qumësht të ngrohtë të skremuar
50 gram gjalpë
70 gram sheqer
30 gramë maja pa gluten
500 gram miell pa gluten
Vezë 1
2 të verdha
Kripë, një majë

Përgatitja:

Shkrini majanë në qumësht së bashku me sheqerin dhe lëreni të vijë derisa të formojë një shkumë. Vendosni miellin pa gluten në banak, bëni një kurorë dhe shtoni vezën dhe të verdhat, një majë kripe, gjalpin dhe përzierjen e majasë.

Tjetra, gatuajini këta përbërës derisa të merrni një brumë të butë dhe të butë dhe lëreni të rritet në një vend të ngrohtë në kuzhinë. Pastaj prerë pjesë të vogla të brumit, rrokulliset ato dhe përhapet në pjata të lyer me gjalpë. I lini të rriten përsëri dhe më pas i lani me të verdhën e vezës ose gjalpin. Piqni patate të skuqura në temperaturë maksimale për 10 deri në 15 minuta. Në fund, hiqini ato dhe lërini të ftohen para se t’i përdorni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nelida dijo

  Faleminderit për recetën.

 2.   Alejandra dijo

  shumë i pasur! faleminderit shumë