Patate të mbushura me spinaq

Patate të mbushura me spinaq

Spinaqi është një nga perime që përmbajnë më shumë ujë brendaAto mund të hahen të sautuara, të gatuara dhe madje edhe të gjalla, gjë që e bën shumë më të lehtë për t’u ngrënë. Përveç kësaj, ato janë gjithashtu të pasura me fibra duke ndihmuar kështu njerëzit me kapsllëk.

Sot kemi dashur të përgatisim disa patate të shijshme të mbushura me spinaq, në mënyrë që të jenë shumë më tërheqëse për të ngrënë për të vegjlit. Në këtë mënyrë, ne i shtojmë trupit tuaj të gjithë vlerën e tij ushqyese duke ruajtur forcën e nevojshme për të shkuar në shkollë.

Përbërësit

 • 4 patate të mëdha.
 • 1 kg spinaq i freskët.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • Vaj ulliri
 • Ujë
 • Kripë.
 • Rigoni.
 • Trumza.
 • Beshamel.

Preparación

Së pari, ne do të vendosim një tenxhere të madhe plot me ujë në zjarr. Kur ky ujë të fillojë të vlojë, ne do të shtojmë kripë dhe do të prezantojmë patatas larë paraprakisht. Ne do të largohemi gatuajini patatet për rreth 30 minuta dhe ne do ta lëmë të kalit.

Në të njëjtën kohë që patatet janë gatuar, ne po bëjmë spinaq. Në një tigan të madh, shtoni një shi të mirë vaj ulliri dhe shtoni thelpinjtë e hudhrës të prerë. Kur të marrë pak ngjyrë, shtoni spinaqin e copëtuar me duar dhe e ktheni derisa të zvogëlohet. Ne do të heqim dhe le të kullojmë në një kullesë.

pastaj, do t’i hapim pak patatet nga maja dhe ne do t'i zbrazim ato. Ne do ta shtypim këtë tul patatesh dhe do ta përziejmë me spinaqin. Ne do të bëjmë një pjesë të beshamelit.

Në fund, do të mbushim patatet dhe sipër do t’i hedhim pak beshamel dhe djathë të integruar. Ne do t'i vendosim në pjatën e furrës dhe ne do të gratin deri në artë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Patate të mbushura me spinaq

Koha totale

Kilokalori për racion 479

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eleanor Perez dijo

  Sa të shijshme duken, ju faleminderit shumë për këtë dhuratë