Patate me mikrovalë dhe speca

Sot një pjatë e thjeshtë, disa patate dhe speca në mikrovalë.
Kjo pjatë me patate dhe speca në mikrovalë njihet gjithashtu si patate të dobëta.  Ata janë gatuar në mikrovalë, unë shtoj një pikoj vaj. Isshtë një pjatë me pak kalori, e shoqëruar me speca jeshilë, është një shoqëruese e mirë për peshk ose mish.
Këto patate dhe speca në mikrovalë janë një pjatë e thjeshtë që mund ta përgatisim si garniturë dhe pa kaluar kaloritë.
E di që shumë prej jush nuk kanë dëshirë të përdorin mikrovalën, por është shumë praktike dhe kohë pas kohe na kursen kohë dhe punë. Një pjatë tradicionale dhe e lirë.

Patate me mikrovalë dhe speca
Author:
Lloji i recetës: anëtarësim
Shërbime: 3
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 5 patate
 • 1-2 speca jeshilë
 • Një spërkatje vaj ulliri
 • një majë kripe
Preparación
 1. Për të bërë pjatën e patateve dhe specave në mikrovalë, së pari do të përgatisim të gjithë përbërësit.
 2. Qërojmë patatet dhe i presim në feta shumë të holla. I vendosim në një enë qelqi të përshtatshme për mikrovalën.
 3. Lajmë specat, prerë në shirita të hollë ose copa të vogla dhe i vendosim bashkë me patatet.
 4. Vendosim një spërkatje me vaj ulliri dhe pak kripë. E trazojmë mirë, e përziejmë.
 5. Mbuloni tasin me një kapak nëse e keni ose me mbështjellës plastik.
 6. E fusim në mikrovalë me fuqinë maksimale për 5 minuta, e nxjerrim, e trazojmë dhe e vendosim përsëri dhe e vendosim përsëri 5 minuta të tjera.
 7. Ne i nxjerrim dhe ata do të jenë, nëse i duam më të gatuar, i prezantojmë përsëri për disa minuta e kështu me radhë derisa të ju pëlqejnë juve.
 8. Ju mund të ndryshoni kohën në varësi të mikrovalës.
 9. Janë shumë të mira, mund të shtoni edhe disa perime nëse ju pëlqen si qepa ose hudhra dhe majdanozi.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.