Charlota e patëllxhanëve dhe mishit

Charlota e patëllxhanëve dhe mishit

L eggplants Ato mund të hahen në shumë mënyra, të skuqura, të pjekura, të pjekura, të gatuara, të mbushura, etj. Më të përdorurat janë ato të mbushura, por sot ju tregojmë një teknikë shumë banguardiste për t'i mbushur ato dhe për t'i dhënë një prekje më luksoze pjatave tona.

Kjo teknikë ose recetë u quajt Charlotte, e cila nuk është asgjë më shumë sesa një rregullim tifoz i ushqimit që ne duam të mbushim, në këtë rast patëllxhanët, dhe pastaj e mbyllim dhe e kthejmë në mënyrë që të mbetet si një erëza e mbushur me gjysmë perimetri.

Përbërësit

 • 1 patëllxhan e gjysmë.
 • 1/4 kilogram mish derri të grirë.
 • 1/2 qepë të madhe.
 • 1 piper i madh i gjelbër
 • 2 toame të mesme.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 gotë verë të bardhë.
 • Ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Trumza.
 • Rigoni.
 • Majdanoz.
 • Copë djathi dhie ose i kuruar.

Preparación

Së pari, do ta përgatisim mishin. Për ta bërë këtë, ne do të presim hudhrën, qepën, specin jeshil dhe domaten në kube shumë të vogla. Ne do ta vendosim këtë në një tigan me një shi të mirë vaj ulliri dhe do të bëjmë një salcë.

Kur të skuqura është kafe e artë, do të shtojmë mishin që do ta kavardisim mirë dhe do të shtojmë kripën, majdanozin, rigonin dhe trumzën. Ne do të gatuajmë 5 minuta dhe shtojmë verën e bardhë, kur të avullojë do të shtojmë ujë derisa të mbulohet dhe do ta lëmë të gatuhet për rreth 20 minuta.

Më vonë, kur të shohim që mishi është gati gati, do ta qërojmë patëllxhanin dhe do ta presim në feta. A jeni ju ne do të japim një goditje të nxehtësisë, të rrumbullakët dhe të rrumbullakët, në një tigan me një shi të vaj ulliri.

Së fundi, ne do të përgatisim Charlotte. Ne do të marrim një tas të vogël dhe do ta mbulojmë me fletët e patëllxhanit, duke mbuluar mirë pjesën e poshtme, pastaj do ta mbushim me mish, do ta mbyllim mirë charlota dhe do ta kthejmë në pjatë. Për të përfunduar, ne do të vendosim disa kube djathë dhie ose djathë të kuruar dhe do ta fusim në furrë për rreth 3 minuta për të gratin.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Charlota e patëllxhanëve dhe mishit

Koha totale

Kilokalori për racion 328

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.