Patellxhanet e mbushura me mish me djath

Mish patëllxhanë të mbushur

L patëllxhanët e mbushur është një pjatë shumë e shkathët, pasi mund ta mbushim me çfarë të duam, mish pule, kërpudha, oriz, etj. Përveç kësaj, është një pjatë shumë e fortë dhe, gjithashtu shumë e shëndetshme, sepse përmban vetëm mish të grirë dhe perime.

L eggplants eshte nje ushqim me pak kalori por shumë i pasur me përfitime. Ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese që na duhen për të ruajtur energjinë tonë fizike, mes të cilave janë edhe fibra, e cila është ajo që na ndihmon të pastrojmë trupin tonë.

Përbërësit

 • 2 patëllxhanë.
 • 200 g viçi të grirë.
 • 1/2 qepë të madhe.
 • 1/2 piper i gjelbër i madh.
 • 3 domate të vogla.
 • Kripë.
 • Vaj ulliri

Preparación

Së pari, do të përgatisim patëllxhanët. Për ta bërë këtë, ne e prerë atë për së gjati, dhe ne do të bëjmë prerje për së gjati dhe kryq, në mënyrë që të mund të heqim lehtë mishin. I vendosim në një tavë pjekjeje me letër vaji, shtojmë pak kripë dhe një shi të mirë vaj ulliri dhe i gatuajmë në furrë për gjysmë ore në 180º C.

Mish patëllxhanë të mbushur

Ndërsa patëllxhanët gatuhen në furrë, ne do ta bëjmë mbushje. Për të filluar, ne do të presim qepën, specin dhe domaten në kubikë të vegjël.

Mish patëllxhanë të mbushur

Më vonë, do ta vendosim lëvore në një tigan mbi nxehtësi mesatare duke ndjekur këtë rend, qepë, piper dhe, së fundi, domate. Kur të shohim që gjithçka është shteruar, do të shtojmë mishin e grirë dhe do ta trazojmë mirë.

Mish patëllxhanë të mbushur

Ne do të gatuajmë derisa mishi të ketë ndryshuar ngjyrën. Deri në atë kohë, patëllxhanët tashmë do të jenë gatuar, kështu që do ta heqim mishin dhe do ta shtojmë në mbushje jashtë tiganit.

Mish patëllxhanë të mbushur

Do të gatuajmë edhe disa minuta derisa të shohim se gjithçka është e integruar mirë dhe do të mbushim patëllxhanët. Pastaj ne do të vendosim djathë në krye, dhe Ne do të pjekim për rreth 5 minuta në furrë në 180 oven C.

Mish patëllxhanë të mbushur

Më shumë informacion - Patëllxhanë të mbushur me pulë në salcën e kërpudhave

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Mish patëllxhanë të mbushur

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 886

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.